V Budějovicích Oceláři na body nedosáhli

11.10.2009 · David Lukeš, Adam Sušovský
V patnáctém kole se třineckým Ocelářům body vyválčit nepodařilo. Na ledě Českých Budějovic totiž podlehli tamnímu Mountfieldu 2:4. V brance se objevil znovu Peter Hamerlík, v útoku také čerstvá posila Tomáš Pospíšil. O trefy hostů se postaral Tomas s Kohnem.
15.kolo, neděle 11.10.2009
České Budějovice
4:2
Budvar Aréna
Třetiny: 2:1, 1:1, 1:0  Branky a nahrávky: 5. Sailer (Gulaš), 9. Hudec (Melichar, Mikeska), 29. Sailer (Gřegořek, Gulaš), 46. Gulaš (Vak, Gřegořek) - 7. Tomas (Bonk, Polák), 21. Kohn (Polanský). Rozhodčí: Homola, Jeřábek - Kis, Pavlovič. Vyloučení: 7:7. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4409. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 4:2.  4409
Turek - Gřegořek, Ptáček, Snopek, Melichar, Vydarený, Macháček, Poživil - Sailer, Vak, Gulaš - Melichárek, Mikeska, Květoň - Veselý, Mertl, Hudec - Kotrla, Červený, Šimánek - Rod.
Hamerlík - Zíb, Hrabal, Malec, Seman, Cartelli, Výtisk, Amdersons, Lojek - Růžička, Polanský, Kohn - Květoň, Peterek, Martynek - Polák, Bonk, Tomas - Hampl, Kanko, Pospíšil.

Domácím Jihočechům velela před zápasem povinnost proti rozjetým Ocelářům z Třince uspět. Budějovičtí totiž z posledních čtyřech zápasů vytěžili jen jeden bod a další neúspěch s hosty ze Slezska by se už dal nazvat krizí. MOUNTFIELD opravdu do zápasu vstoupil aktivněji. Nepřibrzdilo jej ani úvodní oslabení a tak se už v 5. minutě mohli domácí radovat. V nájezdu dvou na jednoho oslovil Milan Gulaš Petra Sailera, který se nemýlil - 1:0.

Jenže odpověď Slezanů přišla záhy - za necelé dvě minuty. To se po střele Radka Bonka dostal k odraženému puku Roman Tomas, pro kterého nebylo problém střelou do prázdné branky vyrovnat - 1:1. Jenže vzápětí byl vyloučen Tomáš Malec za hákování a Budějovickým se v přesilovce zadařilo, byť až na jejím sklonku. Na konci deváté minuty úspěšně dorážel Michal Hudec - 2:1. Přestože si střelci pro zbytek první třetiny dali od gólových situací utrum, hrál se pohledný útočný hokej se šancemi na obou stranách. Tu největší spálil domácí Jindřich Kotrla, když v 19. minutě nedokázal dopravit puk do odkryté branky.

Pokud si budějovičtí diváci při vědomí vedení svého týmu o přestávce pochutnávali na klobáse a pivu, muselo jim hned po začátku druhé části pěkně zaskočit. Velmi rychlý úvod druhé třetiny si totiž připravili Oceláři, když se ve dvacáté vteřině po Polanského přiťuknutí nemýlil Ladislav Kohn - 2:2. Následovala chladnější pasáž, v níž oba týmy jakoby nabíraly dech na další dění. Až ve 28. minutě to halou zahučelo, když se agilní Milan Gulaš individuálně proháčkoval až před branku, kde ale minul.

Nemusel ale pranic smutnit. O minutu později, v další přesilové hře, si připsal kanadský bod za asistenci na brance Petra Sailera, jenž do branky usměrnil puk po střele Petra Gřegořka - 3:2. Mimochodem pro Gřegořka, jenž část své kariéry strávil v dresu Ocelářů, to byl už 600. zápas bohaté kariéry. Hlavní rozdíl ve hře obou týmů byl v efektivitě využívání přesilových her. Zatímco Oceláři, ač své výhody zle nehráli, se ne a ne prosadit, Budějovičtí využili už svou druhou přesilovku. Hned po Sailerově gólu měli početní výhodu i Třinečtí, leč opět se zastřelovali.

I třetí třetina odstartovala nestejným počtem hráčů na ledě. Skóre se měnilo ale až ve 45. minutě, když dvě minuty na lavici u trestoměřičů odpočíval bek Josef Hrabal. Hráči MOUNTFIELDU bránící čtveřici soupeře zamkli před brankářem Hamerlíkem. Po dlouhé a pohledné kombinaci narýsoval finální křížnou přihrávku na mezikruží Tomáš Vak, kde se do jeho pobídky opřel Milan Gulaš a korunoval svůj povedený výkon jistící brankou - 4:2.

Pokračoval pohledný hokej. V 53. minutě neproměnil únik Tomáš Vak. Hosty pak ve snaze o obrat přibrzdilo Tomasovo vyloučení. Přesto ještě měli výbornou možnost, jak se do zápasu na poslední chvíli vrátit. V čase 57:21 šli Jihočeši do tří, a to na dlouhých 86 vteřin. Třineckých se ale smůla nepustila, hned dvakrát přišli o přesilovkový zámek po nešťastných odskocích puku. Budějovičtí si po přežití perných vteřin už závěr pohlídali a mohli se radovat ze zlomení černé minisérie.

Jan Tlačil (České Budějovice): "Chtěli jsem přerušit sérii nepovedených zápasů a do souboje s Třincem jsme šli v velikou odpovědností, která na hráčích byla vidět. Děkuji mužstvu, že utkání poctivým výkonem odpracovalo. Výrazně nás podržel brankář Turek."

Břetislav Kopřiva (Třinec): "Chtěli jsme využít výsledkové problémy Budějovic a zároveň potvrdit naše dobré výkony z poslední doby. V první třetině jsme hráli velmi dobře, bohužel jsme neskórovali. Nevíme proč, ale naším prokletím je brankář Turek, nedaří se nám jej překonávat."