Úvodní letní derby pro Vítkovice

08.08.2017 · Martin Stebel
Prázdninové měření sil mezi krajskými týmy z Vítkovic a Třince přineslo oboustranně ofenzivní hokej ve vysokém tempu a solidní divácké kulise. Za delší konec provazu po větší část utkání tahali domácí hráči, kteří nakonec zvítězili poměrem 6:3. Za Oceláře se dvakrát prosadil novic Tomáš Marcinko, jednu trefu přidal po krásném blafáku během oslabení Erik Hrňa.
přát., úterý 8.8.2017
6:3
Ostravar aréna
Třetiny: 1:1, 4:1, 1:1  Branky a nahrávky: 7. Sloboda (Baranka, Tybor), 23. Kucsera (Kolouch), 30. Olesz (Kolouch), 37. Olesz (Zdráhal), 40. Tybor (Květon), 59. Roman (Květon) – 5. Marcinko (Kovarčík), 37. Hrňa, 46. Marcinko (Marosz) Rozhodčí: Mrkva, Kubičík – Hlavatý, Rožánek Vyloučení: 7:6 Využití: 1:2 V oslabení: 1:1 Diváci: 4157
HC Vítkovice Ridera: Bartošák (Dolejš) – Baranka, Hrbas, Klok, Sloboda, Výtisk, Trška, Puzič, Urbanec – Květon, Roman, Tybor - Olesz, Stránský, Zdráhal - Kucsera, Kolouch, Dej - Kurovský, Jáchym, Szturc
HC Oceláři Třinec: Hamerlík (Strmeň) – Linhart, Adámek, Musil, Doudera, Jank, Haman, – Rákos, Marcinko, Kovarčík O. - Dravecký, Kovarčík M., Irgl - Svačina, Marosz, Hrňa - Hladonik

Hosté nastoupili v Ostravě bez několika zkušených matadorů, větší příležitost opět dostali mladší hráči. Na ledě například chyběli Krajíček, Roth, Polanský, Adamský, Petružálek či Martin Růžička. Oceláři znovu vyslali do hry jen tři formace, Vítkovice naopak poslaly do hry kompletní čtyři pětky.

Od samotného začátku se hrál na obou stranách svižný hokej. Hosté byli blízko vedení na konci třetí minuty, kdy už zvedali ruce nad hlavy, ale "trma-vrma" před Bartošákem gólem neskončila. Na úvodní trefu se přesto moc dlouho nečekalo. V čase 4:27 hráli třinečtí přesilovku, důrazný Tomáš Marcinko důsledně sledoval kotouč a otevřel skóre.

Vítkovice ovšem brzy srovnaly krok a byla to rovněž přesilovková trefa. Na pravém kruhu dostal až příliš prostoru Karol Sloboda a na jeho prudkou ránu mohl Peter Hamerlík jen těžko adekvátně reagovat. Další možnosti měli na svých hokejkách Zdráhal, Irgl či Svačina, ale po první části se už nerozhodný stav nezměnil.

Prostřední třetinu zahájili aktivně hráči Ridery, čehož logickým důsledkem byla branka Lukáše Kucsery, který se prosadil chytrou střelou po ledě. Těsně před polovinou základní hrací doby už domácí vedli 3:1. Šikovnost a chytrost prokázal kapitán Rostislav Olesz, jenž z pravého kruhu vyslal puk přesně pod horní tyč.

Sníženo bylo v minutě 37. Těsně před koncem oslabení vyrobil vítkovický bek hrubku, kdy mezi kruhy doslova namazal Eriku Hrňovi, který povedeným bekhendovým blafákem "vykoupal" Patrika Bartošáka. Odpověď Ridery však byla velice rychlá. Rostislav Olesz měl znovu v předbrankovém prostoru dostatek času a zamířil přesně do šibenice.

Vítkovický náskok narostl minutu před koncem druhé dvacetiminutovky. Dvojice exOcelářů Květoň-Tybor předvedla pěknou kombinační akci na pravém křídle a Radoslav Tybor zvýšil už na 5:2.

Třetí třetinu otevřela možnost Davida Květoně, který z bezprostřední blízkosti – po přihrávce zpoza branky – zakončil pouze do betonů brankáře hostí. Velice zdařilou premiéru v třineckém dresu prožil Tomáš Marcinko, který se prezentoval druhým gólem, kdy ve skrumáži našel kotouč a střelou z otočky jej umístil za Bartošákem.

V závěrečných minutách byly k vidění další šance na obou stranách, za zmínku stojí hlavně příležitost Kucsery v úniku, kterou třinecký brankář pohotově zneškodnil. Oceláři mohli snížit díky aktivitě Svačiny, jenže ini jeho sólo nemělo potřebnou razanci a přesnost. Definitivní tečku za zápasem udělal do opuštěné branky při hře bez gólmana Ondřej Roman.

Odvetné derby bude na programu v pátek 11. srpna od 17:00 hodin ve WERK ARENĚ.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): Odehráli jsme velmi slušnou první třetinu, měli jsme dostatek šancí. Ve druhé třetině jsme bohužel několikrát v obraně propadli a Vítkovice z toho těžily v přečíslení. Hodně nás mrzí branky, které jsme inkasovali hned po našich gólech. Kluci zápas odmakali, bylo tam několik dobrých momentů, ale taky dost věcí, které ještě musíme pořádně vypilovat.