Třetí výhra venku v řadě! Třinec veze body z Hradce

20.11.2014 · Michal Samiec
Oceláři bravurně zakončili sérii čtyř venkovních utkání v řadě. Na ledě královéhradeckého zimního stadionu vyhráli 5:1 a získali tak komplet bodů ve třech ze čtyř posledních duelů.
22.kolo, čtvrtek 20.11.2014
Mountfield HK
1:5
Třetiny: 1:2, 0:2, 0:1  Branky a nahrávky: 16. Nedvídek (Frühauf) – 11. Kreps (Orsava), 18. Foltýn (D. Nosek), 38. Trončinský (Polanský), 39. Polanský (D. Nosek, Dravecký), 41. Orsava (Žejdl, Kreps). Rozhodčí: Fraňo, Hribik – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:9. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 4226. Střely na branku: 25:29. Zblokované střely: 9:3. Hity: 7:8. Vhazování: 38:33. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:5.
Kantor – Pláněk, Vydarený, Slovák, Jank, Frühauf, Mikuš, Piegl – Dej, Mertl, Šimánek – Tvrdík, Kukumberg, Červený – Beránek, Kopta, Valcourt – Kovářů, Pilař, Nedvídek
Hrubec – Trončinský, Linhart, D. Nosek, L. Doudera, Matyáš, M. Doudera, Foltýn – Hrňa, Kreps, Orsava – Dravecký, Polanský, Adamský – Rákos, Růžička, Rufer – Jašek, Kindl, Matuš – Žejdl

Lídra extraligy se vůbec nezalekla čtvrtá formace složená z juniorů, která si hned ve svém prvním střídání vytvořila gólovku. Šikovná teč Lukáše Nedvídka ale skončila na tyči. Stoprocentní šanci měli zanedlouho i Slezané, Martina Adamského vychytal v samostatném úniku Pavel Kantor.

Hosté měli postupem času o něco více ze hry, a také se dočkali jako první branky. Situaci dvou na jednoho vyřešil krásnou přihrávkou Jakub Orsava na Kamila Krepse, kterému stačilo jen nastavit hůl a usměrnit kotouč za hradeckého gólmana – 0:1. K hradeckému vyrovnání vedly šance na obou stranách. Nejprve ujel domácí obraně Dravecký, jeho pokus Kantor vytěsnil. Vzápětí přišla dvě přečíslení tří na dva, defenzivy ale předčily útoky. Hned na to, na konci 16. minuty, za sebou nechala obrana Ocelářů zapomenutého Lukáše Nedvídka, který měl dost času zamířit přesně – 1:1. Vedení však nevydrželo Mountfieldu dlouho. V čase 17:41 napálil v ponechané výhodě puk nad Kantorovo rameno svou první gólovou střelou v extralize Michael Foltýn – 1:2.

Zkraje druhé části se toho na hradeckém stadionu příliš atraktivního nedělo. Třinec se zatáhl a bránil své vedení, Hradec na něj nebyl schopen nic vymyslet, ani si vytvořit trvalejší tlak.

To se mu povedlo až v sérii tří přesilových, které byly Hradci postupně nabídnuty v polovině zápasu. I když Mountfield dokázal vykombinovat svého soupeře, proti střelám obránců si vystačil Hrubec s rozklekem. Dvě střely Vydareného, jedna Mikuše a Slováka skončily v náručí třineckého strážce svatyně. O vyrovnání se snažil také druhý nejproduktivnější muž extraligy, Tomáš Mertl, ale volný puk v brankovišti poslal jen do výstroje Hrubce.

Jak se využívají přesilové hry, ukázal týmu Petera Draisaitla současně nejlepší tým ligy. Ve dvojnásobné přesilovce srazil přihrávku Marka Trončinského do hradecké klece bruslí Rudolf Červený, to běžela 38. minuta – 1:3. Za minutu a půl to bylo už o tři góly, taktéž v přesilovce dorazil puk za ležícího Kantora Jiří Polanský – 1:4.

Uteklo 23 vteřin ze třetí třetiny a bylo hotovo. To totiž potrestal Jakub Orsava sérii chyb v hradecké obraně. I když se kolem brány motala celá pětice domácích hráčů, třinecký útočník si našel kotouč a znovu udeřil v ponechané výhodě – 1:5.

Hradec mohl zkorigovat v následující početní výhodě, Mertl ale Vydareného na druhé tyči nenašel. První hradecké letce tentokrát nebylo přáno. A nejen jí, ale vlastně celému mančaftu. Hosté si komplikovali prakticky rozhodnutý zápas dalšími vyloučeními, Východočeši ale ani jednu výhodu z devíti nedokázali potrestat.

Šimon Hrubec v třinecké brance byl od prvního gólu bezchybný a i on mohl přihlížet mexické vlně. Třinečtí Oceláři zakončili sérii čtyř venkovních utkání v řadě, z nichž poslední tři za sebou, tedy v Mladé Boleslavi, Karlových Varech a dnes v Hradci Králové, zakončili vítězně.

Peter Draisaitl (Mountfield HK): „Zápas byl hodně o speciálních týmech, přesilovky hrály velkou roli. Třinec v nich našel cestu, my ne. Dlouhodobě hrajeme špatně venku, pak stoupá tlak na domácí zápasy. Tohle utkání nám, doufám, pomůže. Potřebujeme hlavně na cizích stadionech najít pokoru a respekt.“

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): „Jsme ohromně rádi za tři body. Do zápasu jsme vstoupili výborně, v první třetině jsme měli dobrý pohyb, byli jsme lepším týmem. Ve druhé třetině se to lámalo. Ubránili jsme oslabení a pak jsme v naší přesilovce skórovali odraženým pukem od brusle. Před třetí třetinou jsme hráče varovali, že to Hradec umí otočit, ale gól v prvním střídání to zlomil.“