Souboj lídra s druhým vítězně pro Litvínov

26.10.2014 · Daniel Ježek
V šestnáctém kole se na ledě WERK ARENY utkaly dva aktuálně vedoucí celky Tipsport extraligy. Vedoucí Oceláři se sice jako první dostali do vedení, Litvínov ale čtyřmi góly zcela otočil vývoj zápasu ve svůj prospěch, domů se tak vrací se třemi body.
16.kolo, neděle 26.10.2014
Litvínov
1:4
Třetiny: 0:0, 1:2, 0:2  Branky a nahrávky: 29. Plíhal (Kreps, Klesla) – 37. Lukeš (Jánský, Chaloupka), 37. Martynek (Pavlík), 49. Jánský (Lukeš, Hübl), 58. Martynek (Jurčík). Rozhodčí: Hodek, Lacina – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 8:8, navíc Trončinský (TRI) 10 min OT. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 445. Střely na branku: 43:30. Průběh utkání: 1:0, 1:4.
Hrubec (Hamerlík) – Roth, Klesla (C), Galvas, M. Doudera, Nosek, Linhart, Trončinský – Kreps, Plíhal, Dravecký – Irgl, Polanský (A), Adamský – Rákos, Žejdl, Orsava – Cienciala, Růžička, Kindl.
Francouz (Horák) – Chaloupka, Kubát, Pavlík, Sklenička, Pavelka, Zeman – Jánský, Hübl (C), Lukeš – Martynek, Hanzl, Ručinský (A) – Majdan, Piroš (A), Gerhát – Písařík, Šrámek, Jurčík.

Utkání již od úvodního buly ukazovalo, proč jsou Oceláři a Verva na čele tabulky. Zápas se od začátku hrál ve vysokém tempu, nechyběly tvrdé střety a gólové šance. Hosté se hned ve druhé minutě dostali do přesilovky, v ní se ale Litvínovu příliš nevedlo. Za zmínku stojí jen pokus Ručinského, který ale Hrubce překonat nedokázal.

Oceláři se ke slovu dostali v minutě čtvrté, Francouz ale dokázal zastavit pokus Noska i následnou tvrdou ránu Krepse. Skóre pak mohl v sedmé minutě otevřít Adamský, jeho únik v oslabení ale faulem zastavil Ručinský a Francouz zůstal nepřekonán.

Velkou šanci na úvodní branku pak domácí hráči dostali v šestnácté minutě. Verva šla do tří, Oceláře čekala čtyřicet tři vteřin dlouhá přesilovka pěti proti třem. Slezané se sice usadili v útočné třetině, velkou šanci si ale vyprodukovali až v době, kdy Verva byla ve čtyřech. Plíhal sklepl puk ze vzduchu na Irgla, ten ale nedokázal dorazit kotouč za Francouzova záda.

Do druhé třetiny se tak šlo za bezbrankového stavu, ten mohl po dvou a půl minutách od prvního buly prostřední periody změnit Majdan, jeho rána z první ale skončila jen na tyči. WERK ARENA se tak branky dočkala až v minutě devětadvacáté. Tomáš Plíhal si ve střední třetině vzal puk, objel bránícího Pavelku a střelou mezi Francouzovy betony rozradostnil drtivou většinu fanoušků v třineckém stadionu – 1:0.

Severočeši mohli srovnat v třicáté třetí minutě, únik Šrámka ale po své chybě zastavil vracející se Doudera. Hned v další minutě si Oceláři zahráli další početní výhodu, na jejím konci nebezpečně pálil Adamský, o dorážku se ještě pokoušel Polanský. Hůl třineckému útočníkovi ale zablokoval Kubát a zabránil tak téměř jisté brance.

Následující minuta s pořadovým číslem 37 se domácím vůbec nepovedla. Hosté v rozmezí třiceti vteřin otočili skóre ve svůj prospěch. Nejprve se po přečíslení dvou proti jednomu z dorážky radoval František Lukeš, za půl minuty pak Hrubce z mezikruží propálil Rostislav Martynek - 1:2.

Oceláři do poslední dvacetiminutovky vstupovali s jednobrankovým mankem. Domácí hráči se od úvodu třetiny snažili o srovnání stavu, k dispozici měli i přesilovku z šestačtyřicáté minuty. V ní nejblíže ke skórování byl Žejdl, jeho pokus z mezikruží ale Francouz dokázal vytěsnit mimo tři tyče.

Hosté si vzápětí po faulu Trončinského také zahráli početní výhodu a tu dokázali přetavit v třetí branku. Od modré na Hrubce nahazoval Jánský, před třineckým brankářem ještě šikovně tečoval František Lukeš. Hrubec byl v tu chvíli bezmocný – 1:3.

Oceláři se ještě v závěru zápasu pokusili o korekci stavu. V největší příležitosti byl pět minut před koncem Irgl, jeho bekhendový pokus ale dokázal hostující brankář s dávkou štěstí zastavit. Tečku za zápasem pak v osmapadesáté minutě svým druhým gólem udělal Rostislav Martynek a stanovil tak celkové skóre na 4:1 pro hostující Litvínov.

Jiří Kalous (HC Oceláři Třinec): Litvínov nás dnes vyškolil v produktivitě, výborně hrál v defenzívě. Měli jsme velké problémy se prosadit přes organizovanou obranu hostů. Chyběl nám tlak do brány, špatně jsme hráli i v předbrankovém prostoru. O přesilovkách teď nebudu mluvit, v nich se nám dlouhodobě nedaří. Výhra Litvínova je zasloužená.

Miloslav Hořava (HC Verva Litvínov): Domácí byli celý zápas aktivnější a hokejovější. Pro nás to byl velmi těžký zápas, přijeli jsme do Třince s cílem uhrát co nejlepší výsledek. To se nám nakonec povedlo, výhra předčila naše očekávání. Jsme za ní velmi rádi.