Sedmdesátibodová hranice pokořena

15.01.2010 · Tomáš Vacho
Třinečtí hokejisté se díky čtvrtému vítězství v řadě přehoupli přes hranici sedmdesáti bodů. V utkání se Sešívanými Oceláři sice dvougólový náskok nedokázali udržet, nakonec se ale mohou radovat z tříbodové výhry, na které se velkou měrou podílel David Květoň, když vsítil dvě ze tří branek Ocelářů.
40.kolo, pátek 15.1.2010
Slavia Praha
3:2
Třetiny: 2:1, 0:0, 1:1  Branky a nahrávky: 2. Tomas (Hampl), 15. Květoň (Malec), 49. Květoň (Malec) - 18. Červenka (Drtina), 47. Kůrka (Červenka, Sloboda). Rozhodčí:Mikula, Šír - Vengřín, Poruba. Střely na branku: 29:32. Vyloučení: 6:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3805. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 2:2, 3:2.  3805
Duba - Hrabal, Zíb, Cartelli, Malec, Seman, Platil, Andersons, Výtisk - M. Růžička, Polanský, Kohn - D. Květoň, Peterek, T. Pospíšil - Polák, Bonk, Martynek - Tomas, Hampl, Kanko.
Slipčenko - Žižka, Kadlec, Vašíček, Roth, Sloboda, Drtina, Kolařík - Červenka, Tomica, Havel – Beránek, Doležal, Jelínek – Vondrka, Clarke, Svoboda – Holec, Růžička, Sklenář.

Nepříznivými výsledky posledních kol zdecimovaná Slávie dorazila pod Javorový s pozměněnou sestavou a vidinou přerušení třineckého prokletí. Navzdory tomu to byli ale Oceláři, kdo v úvodu udával tempo. V první pětiminutovce byl hostující Slipčenko pod slušnou palbou gumových projektilů - po dvojšanci třineckého Růžičky a tutovce Martynka se o otevření brankového účtu postaral Roman Tomas, který povedenou střelou vymetl růžek. Změna skóre očividně zatraktivnila doposud poměrně jednostranný nádech utkání a ke slovu se přihlásili i Sešívaní. Z množství šancí na obou stranách, které byly k vidění do desáté minuty, jmenujme například Doležalovu přesilovkovou bombu z mezikruží, při jejíž likvidaci měl Duba plnou hruď práce, nebo vyčerpávající Bonkovo střídání, když se v krátkém časovém rozmezí dvakrát probojoval před svatyni hostů – ve všech případech ale dominovali gólmani. V patnácté minutě se Oceláři radovali z dvoubrankového náskoku, který zajistil David Květoň nečekanou střelou do pravého růžku. Vzápětí se hosté nechali ještě vyloučit, což zřejmě paradoxně zapříčinilo snížení stavu - Jiří Drtina totiž při onom oslabení elegantním způsobem nalezl Romana Červenku najetého ve středním pásmu a ten si nikým nerušen s nabídnutou příležitostí poradil na jedničku.

Druhá třetina zpočátku nepřinesla pohledný hokej. Ledy rozhýbala až rána Davida Květoně z devětadvacáté minuty, která rozezněla tyč slávistické brány. Ve třiatřicáté minutě ujel v oslabení Michal Vondrka a mohl srovnat stav, jenže na modré čáře chybující Cartelli stihl svou chybu napravit. Ačkoliv se hostujícímu celku během prvních dvou třetin dostalo luxusních početních výhod, když Oceláři celkem třikrát hráli v nedovoleném počtu šesti hráčů, vzpruhu v podobě gólového zářezu to v ani jednom případě nepřineslo.

Vyrovnání se hosté z Prahy dočkali v sedmačtyřicáté minutě, když Roman Červenka nahazoval puk na třineckou bránu, který těsně před Dubou stihl zasáhnout Tomáš Kůrka. Třinečtí ale dokázali odpovědět hned vzápětí, protože Tomáš Malec od levého mantinelu vyhledal v mezikruží Davida Květoně, který vyslal velmi přesnou ránu zápěstím opět do pravého horního růžku. Do třetí sirény zbývalo deset minut a k vidění bylo i něco z čar a kouzel Tomáše Duby, který bravurním zákrokem vyčapal Michala Vondrku ve stoprocentní šanci. Za další minutu se musel otáčet brankář na druhé straně, Pospíšil našel Květoně u levé tyče a v jasné šanci dokázal i rozvlnit síť – bohužel pro Třinec jen tu boční. Duba byl v záři reflektorů i na začátku třiapadesáté minuty, kdy zničil šanci Červenkou nalezeného Lukáše Havla. Hosté ještě dokázali vytvořit několik závarů před třineckou brankou, zkusili i hru bez brankáře, jenže k odvrácení desátého utkání v řadě bez plného bodového zisku jim to již nepomohlo.

Pavel Marek (Třinec): "Dneska to byly body za obrovskou dřinu. Rozhodlo, že jsme dokázali ubránit oslabení. Třikrát jsme byli potrestáni za špatné střídání, ale dnes se střídá tak rychle, že takových situací je během zápasu na obou stranách více. Pravda je, že u nás je trochu problém v tom, že v některých lajnách brání jiní hráči a v tom se může stát chyba."

Jiří Čelanský (Slavia): "Jsme nespokojení, protože jsme jeli pro nějaké body. Dneska to byl ale zápas, kdy prohrajete a hráčům můžete poděkovat. Podali jsme výkon, za který musíme hráče pochválit. Zklamala nás jen produktivita. Bohužel pokračujeme v sérii, kdy nebodujeme, a to je špatné."