Přípravný skalp mistra: Oceláři zdolali Zlín 6:3

07.08.2014 · Martin Stebel
ZLÍN - I bez osmi hráčů základní sestavy dokázali třinečtí hokejisté triumfovat na ledě mistrovského Zlína, jenž rovněž nenastoupil v kompletním složení. Dvě branky vítězů zaznamenal David Nosek a Jakub Orsava, jednou se trefili Jiří Polanský se Zbyňkem Irglem.
přát., čtvrtek 7.8.2014
3:6
Třetiny: 1:3, 1:1, 1:2  Branky a nahrávky: 5. Kubiš (Vlach), 34. Ondráček (Matějíček) 56. Balaštík (Vlach) – 8. Nosek (Polanský, Chmielewski), 14. Polanský (Irgl, Gašparovič), 14. Nosek (Gašparovič, Matuš), 26. Orsava (Žejdl, Dravecký), 41. Orsava (Irgl, Nosek), 60. Irgl (Orsava) Rozhodčí: Obadal, Škach - Goňa, Wesley Vyloučení: 8:8, navíc Sedláček (Zlín) na 10 minut. Využití: 0:1 Diváci: 1246 Průběh utkání: 1:0, 1:4, 2:4, 2:5, 3:5, 3:6
Kašík – Řezníček, Tesařík, Horák, Kotvan, Matějíček, Urbanec, Valenta - Balaštík, Holík, Sedláček - Šťastný, Roman Vlach, Veselý - Ondráček, Popelka, Kubiš - Kovařík, Fořt, Zaremba - od 36. min navíc Matula.
Hrubec – M.Doudera, Nosek, Galvas, Matyáš, Repe, Zíb, Heider, Pisárik, Orsava - Žejdl - Dravecký, Hrňa - Polanský - Irgl, Rufer - Matuš - Gašparovič, Chmielewski - Kindl - Cienciala.

Reprízu loňského semifinále zahájili o něco lépe Oceláři, jenže úvodní pokusy byly spíš jen symbolického charakteru. Domácí Ševci naopak byli úspěšní hned napoprvé. Kotouč zavezl do útočného pásma syn hlavního trenéra Roman Vlach, jenž prudce vypálil, třinecký brankář neudržel kotouč ve výstroji a pohotový Pavel Kubiš z bekhendové strany zametl touš do sítě - 1:0!

Oceláře však inkasovaná branka zdravě namotivovala a v dalším průběhu třetiny kralovali. Nejdříve se však neujala solidní střela Gašparoviče, z následné akce už však udeřilo. Aron Chmielewski se ocitl zcela sám před Kašíkem, zasáhl však jen brankovou konstrukci. Aktivní polský forvard zabojoval, získal puk zpět, přenechal jej Polanskému, který zpoza branky ideálně načasoval nahrávku pro zakončujícího Davida Noska 1:1!

Útočné choutky bíločervených pokračovaly a zasloužena odměna přišla velmi brzy. Začátkem čtrnácté minuty od hrazení prudce vypálil Zbyněk Irgl, jehož projektil Kašík sice dokázal ztlumit, jenže kus černé gumy neudržel a Jiří Polanský už měl před brankovištěm snadnou úlohu - 1:2!

Ani tento stav však dlouho nevydržel. Gólový apetit Slezanů byl značný, výsledkem čehož byla druhá trefa Davida Noska, který ostrou pumelicí od modré poněkud překvapil Libora Kašíka. Na obranu zlínského gólmana je třeba dodat, že kvůli houštině těl v předbrankovém prostoru byla jeho viditelnost skutečně mizerná.

Rovněž vstup do prostřední části byl ve znamení třinecké převahy. Agilní Aron Chmielewski si najel mezi kruhy a v nadějné pozici utěšenou střelou otestoval pozornost Libora Kašíka. Čtvrtý brankový zápis přišel v početní výhodě. Pěknou kombinační akci ukončila nenápadná střela důrazného Jakuba Orsavy - 1:4!

Těsně před polovinou utkání se znovu připomenul Aron Chmielewski, jenž se ocitl v samostatném úniku, ale v zakončení mu scházelo více klidu a rozvahy. Ve 33. minutě nebyl daleko od gólu domácí ostrostřelec Jaroslav Balaštík, který solidním pokusem z mezikruží trefil pouze Hrubcovy betony.

Aktuální mistři ze Zlína zaznamenali kontaktní branku krátce poté. Martin Matějíček optimálně načasoval pas na rozjetého Jiřího Ondráčka, který z levého křídla nekompromisní střelou do horního rohu vymetl veškeré pavučiny třinecké branky 2:4!

Vstup do poslední části měli Oceláři z říše snů. Všudybyl Jakub Orsava si duchapřítomně nabruslil do volného prostoru na levém kruhu a precizní polovysokou střelou překvapil Kašíka u bližší tyče 2:5! V dalším průběhu přebrali iniciativu žlutomodří, což bylo výsledkem horší disciplíny třineckých, kteří v téměř pravidelných intervalech trávili čas na trestné lavici.

Nebezpečnými pokusy se prezentovali především Balaštík, Kubiš a Vlach, jenže Šimon Hrubec byl v klíčových momentech bezchybný. Třinec se ubránil a v závěru měl znovu kotouč častěji na svých hokejkách. Za zmínku rozhodně stojí především individuální akce Zbyňka Irgla, který se na ose hřiště jako dravý úhoř prosmýkl zlínským rybníkem a poslal puk jen těsně mimo.

V posledních minutách mohl korigovat kanonýr Balaštík, ovšem scházela mu potřebná dynamika, a v nouzi proto zakončil jen slabým bekhendem. Tentýž hráč si napravil reputaci hned minutu poté. Z ostrého úhlu adresoval nahrávku pro spoluhráče a kotouč si docela záhadně našel cestu do sítě - 3:5!

V samotném závěru zlínští doplatili na zhoršenou disciplínu. Oceláři měli k dispozici dvojnásobnou početní převahu a dokázali ji přetavit v šestý gól. Zbyněk Irgl ostrou ránou z mezikruží našel volné místo v horní části Kašíkovy branky. Oceláři díky kompaktnímu výkonu zdolali extraligové šampiony 6:3.

Slezané triumfovali i v následných samostatných nájezdech, které si obě mužstva mohla cvičně otestovat. Nejprve svůj nájezd zdárně zakončil Jiří Polanský, rozdílovou trefu pak obstaral Zbyněk Irgl.