Oceláři podlehli Liberci po samostatných nájezdech

21.11.2010 · Daniel Ježek
Další utkání Tipsport extraligy proti sobě svedlo Oceláře z Třince a Bílé Tygry z Liberce. Po velmi vyrovnaném průběhu utkání se ze zisku dvou bodů radují hosté, kteří tak oplatili Ocelářům porážku z prvního vzájemného utkání.
23.kolo, neděle 21.11.2010
Liberec
3:4sn
Werk aréna
Třetiny: 1:0, 2:2, 0:1 - 0:0  Branky a nahrávky: 16. Růžička, 36. Adamský (TS), 39. Zíb (Polanský, Růžička) - 22. Nedvěd (Víšek), 32. Bárta (Podkonický), 43. Hořava, 65. Nedvěd. Rozhodčí: Souček, Blecha - Svoboda, Pouzar. Vyloučení: 9:11 . Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3123. Střely na branku: 36:39. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2, 3:4.
Hamerlík - Richter, Hudec, Zíb, Lojek, Seman, Krajíček, Vágner, Hrabal - Květoň, Peterek, Polák - Růžička, Kohn, Orsava - McGregor, Bonk, Varaďa - Adamský, Polanský, Hrňa
Vošvrda - Čakajík, Hunkes, Moravec, Trončinský, Derner, Výtisk, Rýgl - Kuddrna, Nedvěd, Dušek - Klimenta, Vak, Hořava - Podkonický, Plodek, Víšek - Ondřej, Bárta, Špaček

V úvodu utkání jsme mohli sledovat poměrně svižný a atraktivní hokej. Jedna šance střídala druhou, brankáři obou celků se měli co ohánět. V páté minutě dostali hosté možnost první přesilovky zápasu. V té však na brankáře Třince vyslali snad jen dvě střely, a tak se skóre neměnilo. Domácí dostali početní výhodu v osmé minutě, a to hned dvojnásobnou, když byli současně vyloučeni hostující Plodek s Víškem. V té sice Oceláři dokázali dostat hosty pod tlak, ale to bylo ze strany domácích vše. Hostující brankář v celém oslabení měl snad jen dva zákroky, a tak hosté přežili dvojnásobné oslabení trvající 120 vteřin bez úhony.

Prostřední část první dvacetiminutovky byla poznamenána častými nepřesnostmi jak na straně Třince, tak na straně libereckých Bílých Tygrů. Probíhala 15. minuta, Liberec v tu chvíli hrál přesilovku, když se do samostatného nájezdu dostal Martin Růžička, který nekompromisním blafákem překonal gólmana hostů a otevřel tak skóre zápasu. Oceláře úvodní branka nabudila k větší aktivitě, z čehož vyplynula další přesilovka. V té hostující brankář nevěděl, kam dřív skočit. Oceláři si vytvořili velký tlak, branku z toho však nedokázali vytěžit.

Úvod prostřední části přinesl zcela opačný obraz hry než konec třetiny první. Liberečtí hýřili aktivitou a dařilo se jim mařit rozehrávky domácích. Zvýšená aktivita přinesla své ovoce. V probíhající druhé minutě prostřední části se k puku dostal navrátivší Petr Nedvěd, který střelou nad Hamerlíkovu lapačku vyrovnal stav utkání. Po vstřelené brance se obraz hry nijak neměnil. Více ze hry měli stále hosté, kteří nepouštěli Oceláře do žádné útočné akce. Po odehrané polovině utkání se před brankou Hamerlíka strhla skrumáž, ve které se nejlépe orientoval Michal Bárta, který tak otočil vývoj zápasu.

I v dalším průběhu druhé dvacetiminutovky byli aktivnější hosté, branky však stříleli Oceláři. Nejprve se z nařízeného trestného střílení prosadil Martin Adamský, který střelou mezi betony nedal brankáři Vošvrdovi žádnou šanci. Misky vah na stranu Třince opět překlonil Lukáš Zíb. Po akci Jiřího Polanského, který přihrával zpoza branky, se k puku dostal jmenovaný obránce a střelou nad lapačku Vošvrdy poslal Oceláře opět do vedení. Do druhé sirény tehdy zbývaly necelé dvě minuty.

Závěrečná část se nesla v zcela identickém duchu jak předchozích dvacet minut. Hosté opět dokázali dostat Oceláře pod tlak, který byl umocněn přesilovou hrou. V té se libereckým podařilo srovnat s Oceláři krok. Nahození Miloslava Hořavy nedokázal Hamerlík zkrotit a v následné tlačenici si cestu k puku našel sám Hořava, kterému se podařilo dotlačit puk za záda ležícího Hamerlíka.

Prostřední část závěrečné periody poznamenaly občasné nepřesnosti na obou stranách. Ze hry však měli stále více Bílí Tygři, kteří byli před brankou soupeře mnohem častěji a také mnohem nebezpečnější. Obrovskou překážkou jim však byl výborně chytající Peter Hamerlík. Trápení Ocelářů však nadále pokračovalo, nejlépe to demonstrovala přesilovka v závěrečných minutách. Liberec, ikdyž oslaben o jednoho hráče, hrál s Oceláři otevřený hokej a častokrát byl nebezpečnější než hráči domácích. Ve stoprocentní šanci se necelou minutu před koncem ocitl Hořava, který ale nedokázal vyzrát na gólmana Hamerlíka. Vše se tedy schylovalo k prodloužení.

V tom se do obrovské šance dostalo dou Kohn - Růžička. První jmenovaný vybídl Růžičku k teči, ten však nedokázal přesně zamířit. V poslední minutě nastaveného času se do obrovské šance dostal útok vedený Polanským. Ani Polanský, ani Adamský nedokázali vyzrát na Vošvrdu a následná dorážka Zíba mířila vysoko nad svatyni hostů. O vítězi tedy musela rozhodnout dovednostní soutěž. V té dlouho dominovali oba brankáři. Jako poslední se na brankáře Hamerlíka rozjel Petr Nedvěd, který střelou nad lapačku brankáře Třince rozhodl o osudu celého zápasu. Liberečtí Bílí Tygři si tedy z Werk Arény odvezli dva body.

Břetislav Kopřiva (trenér Třince): Já to vidím v několika věcech. První je ztracené utkání v Karlových Varech. Úplně jednoznačně to mělo vliv na úvod utkání, kde jsme nedokázali využít přesilovku 5 na 3. Chyběla nám lehkost v pohybu, to byla další příčina. Nájezdy jsou složitou disciplínou, nezvládli jsme je po druhé v řadě. Hlavní příčinu vidím v té lehkosti. Dneska tam nebylo to dobré bruslení, které nás poslední dobou drželo. Když se dostaneme do vedení 3:2, tak by jsme měli třetinu udržet na rozdíl jednoho gólu. Liberec tady hrál dobře, dal do toho všechno, jelikož ztratil dva zápasy. My jsme se taky snažili doma vyhrát, ale z jmenovaných příčin se nám to dnes nepovedlo.

Filip Pešán (trenér Liberce): Pohybovali jsme se dobře po hřišti a byli jsme silní v osobních soubojích. Málem nás zlomilo trestné střílení, které bylo proměněné. Pro nás pak nastala velmi těžká chvíle, znova jsme inkasovali. Jsem rád, že jsme nesložili zbraně, v závěru se k nám přiklonilo štěstí. Jsme rádi za dva body.