Na úvod přípravy školení od Zlína

04.08.2009 · Michal Samiec
V deštivém odpoledni se k prvnímu zápasu, byť přípravného charakteru, sešla ve Werk aréně poměrně slušná návštěva. Diváci, kteří v drtivé většině fandili domácím Ocelářů, však k jejich smůle neviděli zápas, který bývá v extralize v podání těchto týmů typický – těžko by se hledala v nejvyšší soutěži dvojice, která si lépe drží výhodu domácího prostředí než právě tyto týmy. Dnes to však zdaleka neplatilo. Oceláři si připsali až nečekaně vysokou porážku.
TsC1, úterý 4.8.2009
2:9
Zimní stadion Třinec
Třetiny: 1:4, 0:4, 1:1  Branky a nahrávky: 17. Peterek (Cartelli), 60. Malec (Tomas) – 10. Leška (Bořuta), 14. Balaštík (I. Rachůnek, Bořuta), 15. Köhler (Nosek), 18. Kubiš z tr. stříl., 25. Balaštík (I. Rachůnek), 31. F. Čech, 39. R. Míka, 39. Sivák (Mokrejš, Matějka), 57. I. Rachůnek (Balaštík, Štůrala). Rozhodčí: Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:12, navíc Balej – Köhler oba 10 min. Využití: 2:0. Střely na branku: 33:49. Diváci: 764. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:9, 2:9. 764
Duba (39. Vojtek) – Hrabal, Výtisk, Cartelli, Malec, Lojek, Andersons, Bobček, Rangl – Balej, Polanský, Tomas – D. Květoň, Peterek, M. Růžička – Martynek, Polák, Hampl – Kanko, O. Fiala, Kútny
Štůrala – Švrček, Bořuta, Nosek, Lučka, R. Míka, Kučný, Matula, L. Galvas – Balaštík, Leška, I. Rachůnek – Důras, Kollár, Köhler – Kubiš, Roman Vlach, Sivák – Mokrejš, Matějka, F. Čech

Oceláře v prvním přípravném zápase před sezónou 2009/2010 vyzvali hráči týmu PSG ze Zlína. Ševci jsou pro Třinecké v přípravném období pravidelným soupeřem, 4. srpna 2009 je proti sobě postavilo rozlosování letního Tipsport Hockey Cupu. Před rokem v letním poháru Třinec v „domácím“ prostředí ve Frýdku-Místku podlehl Zlínu 1:2. Oceláři měli k dispozici nejsilnější sestavu, chyběl pouze obránce Daniel Seman. Týmu ze Zlína hájil branku náhradník Tomáš Štůrala, pravděpodobná jednička Sedláček do Třince vůbec nepřijel. Pro hráče z města obuvi byl dnešní duel již druhým v přípravě. Ve čtvrtek podlehli na vlastním ledě Slovanu Bratislava 1:4. Petr Leška se po duelu se Slovanem svěřil v rozhovoru pro server hokej.cz, že do prvního zápasu šli z plné zátěže a v polovině zápasu fyzicky odpadli. Dnes však na ledě působili svěžím dojmem, u většiny puků byli dřív než domácí, kteří naopak vypadali těžkopádně a unaveně, jakoby bez jiskry.

První třetina začala tlakem Zlína. Úvodní zákrok si novic v třinecké brance Tomáš Duba připsal již po 14 vteřinách. První a to spíše propagační střelu vyslali na Štůralu Třinečtí, konkrétně Květoň, až na konci druhé minuty. Na konci třetí minuty měli velkou šanci hosté – první útok vytvořil na domácí v jejich obranném pásmu tlak, jehož výsledkem byl před prázdnou brankou osamocený Leška, který však minul. Oceláři si vážnější příležitosti vytvořili až zhruba o minutu později, kdy v přesilovce pálili nebezpečně Malec s Růžičkou. Premiérové branky zápasu se diváci ve Werk aréně dočkali v polovině 10. minuty – zlínské #19 zasouvalo pohodlně puk do prázdné branky, když domácí obraně a brankáři Dubovi notně zamotala hlavu střela obránce Bořuty. Třinec se dobře prezentoval v další své přesilovce, byla ovšem opět bezzubá. Naopak Zlín po jejím skončení skóroval – a to hned dvakrát v průběhu 78 vteřin. Nejprve Jaroslav Balaštík bekhendem vymetl růžek Dubovy svatyně, následně potrestal nedůslednost Třineckých před vlastní brankou Bedřich Köhler. O půlminutu později byli současně vyloučení dva hostující hráči (Vlach a Kučný), Oceláři nabídnuté výhody dlouho nemohli využít, až po 95 sekundách dorazil Cartelliho střelu snad z brankové čáry kapitán Peterek. Příznivější stav 1:3 však dlouho na světelné tabuli nesvítil. Domácí obrana zaváhala při návratu druhého z vyloučených na led, unikajícího útočníka Zlína pak musel před Dubou zahákovat Lojek a rozhodčí Šír neomylně nařídil trestné střílení. To zkušeně zužitkoval Pavel Kubiš, bylo to v čase 17:18. Po první třetině se tedy šlo do kabin za stavu 1:4 z pohledu domácích. Poměr střel byl 12:19!

Jestli někdo čekal, že do druhé třetiny vyjede na led vyměněný Třinec, který se bude naráz prezentovat solidním výkonem, ten se šeredně pletl. Ve 22. minutě sice Tomáš Malec v přesilovce (v čase 20:00 byla potrestána hráčská lavice hostů za zdržování při nástupu do druhého dějství) orazítkoval tyč, od toho okamžiku ale začali přebírat iniciativu hosté. Ve 23. minutě dvakrát za sebou v rychlém sledu výborně zasáhl brankář Duba, o pár chvil později byl bezmocný poprvé, když Petr Mokrejš trefil tyč. Bezmocný byl i v 25. minutě, kdy se Martin Lojek nepochopitelně mazlil s pukem tak dlouho, až z toho byl gól na 1:5. Do poloviny zápasu se ještě urodila šance Martina Růžičky, který pálil z první po přihrávce Peterka, a Martynka, který zakončoval akci dva na jednoho střelou z pravého křídla. Štůrala obě akce bravurně vyřešil. V 29. minutě vyrobil další šanci hostům staronový třinecký bek Cartelli – Zlínští byli před Dubou v netypické pozici dva na nikoho, nevyužili však toho, ani následné valné hromady. Na konci 31. minuty však již gól padl. Filip Čech dostal tři reparáty své úvodní šance, nakonec si musel snad oddechnout, že využil velkorysosti třinecké obrany – 1:6. Následujících osm minut dostal brankový rozhodčí za Tomášem Dubou volno. Třinečtí se začali víc tlačit do šancí – obrovskou příležitost měl například Polanský, jehož lehká teč přelobovala branku, nebo Cartelli, který si sjel mezi kruhy. Zlínští ale občas rychlým protiútokem dali najevo, že je vysoké vedení neukolébalo. V čase 38:11 třinecký zmar dosáhl vrcholu – kapitán Peterek lehl do rány obránce Míky, ten jej trefil do bruslí a k překvapení všech puk vysokým obloučkem zapadl přesně do brankou vymezeného prostoru – 1:7. Brankář Duba, který právě absolvoval nepovedený debut v třineckém dresu, se pak nechal vystřídat miláčkem třineckých tribun Martinem Vojtkem. Jenže ten neudržel čisté konto dlouho – již po 38 vteřinách procedil puk mezi jeho betony novic ve zlínském dresu Peter Sivák – 1:8. Stav po 40 minutách tedy byl hrozivý, poměr střel ještě jednoznačnější – 21:34.

Vzhledem ke stavu by se mohlo zdát, že třetí třetina se již musí dohrát jen z nutnosti. Hráči Zlína si však asi o přestávce v kabině prozpěvovali fragment z textu Nohavicovy písně Fotbal, který říká, že „desítka vleze se“... Během úvodních 60 sekund posledního dějství zasypali Vojtka v třinecké bráně sprškou střel – třinecký gólman měl rovných pět zákroků. Hra se pak ale poněkud uklidnila a opravdu se utkání spíše jen dohrávalo – dobrou šancí se po přihrávce Polanského skrz útočné pásmo prezentoval v přesilovce Martynek. Ve 47. minutě si o vyloučení dlouho koledoval Hrabal – jeho neúnavnou hru rukama nakonec sudí Šír skutečně potrestal a naskytl se nepříliš častý jev dnešního zápasu, a sice přesilovka Zlína. Ševci však měli s nebohými Oceláři slitování a početní výhodu nevyužili. Na začátku 57. minuty trochu probudil klimbající třinecké publikum tvrdým střetem Lojek, o 33 vteřin později ale opět skórovali hosté – prostoru mezi Vojtkovými chrániči využil Ivan Rachůnek a třinečtí fanoušci se již začínali bát, aby skutečně nepadl potupný dvojciferný výsledek. 140 sekund před závěrečnou sirénou se ale při hře 4 na 4 nechal vyloučit hostující Míka a Třinec přesilovku proti třem nakonec využil. Oceláři sice nejprve zkoušeli, zda Štůralovy betony jsou opravdu z pevného betonu, agilní v ostřelování byl zejména na modré operující Balej. Tomáš Malec hezkou hokejovou akcí pak uzavřel zápasové konto. Fanoušci a hráči Třince mohou jen doufat, že „konec dobrý, všechno dobré“, protože již ve čtvrtek na ně čeká v ostravské ČEZ Aréně družina Aloise Hadamczika.