Litvínov nám přibalil na cestu pět branek

09.02.2010 · Michal Samiec
Třinečtí Oceláři zaspali první třetinu, bojujícímu Litvínovu dovolili třikrát skórovat a prakticky rozhodnout o osudu utkání. Slezané se sice ještě během třetí třetiny dokázali dvěma brankami dostat zpět do hry, v oslabení pět minut před koncem však zápas definitivně ztratili.
50.kolo, úterý 9.2.2010
Litvínov
5:2
Třetiny: 3:0, 0:0, 2:2  Branky a nahrávky: 7. Reichel (Pilař, Jenáček), 10. Jánský (Pilař), 17. Pojkar (Reichel, Jánský), 46. Lukeš (Hübl, Pilař), 55. Kubinčák (Hübl, Lukeš) – 47. Kohn (Zíb, Seman), 51. Květoň (Malec, Seman) Rozhodčí: Souček, Mikula – Lederer, Gebauer. Vyloučení: 8:9, navíc Bonk (Třinec) 10 min. Využití: 3:1 Diváci: 4855 Střely na branku: 34:25 Průběh utkání: 4:0, 4:2, 5:2 4855
J. Hübl - Pilař, Švarný, Šlégr, Kroupa, Kubát, Pojkar, Skuhrovec - Kubinčák, V. Hübl, Lukeš - Jánský, Reichel, Trávníček - Saulietis, Vopat, Jenáček - Majdan, Gerhát, Dragoun.
Duba (17. Hamerlík) - Zíb, Platil, Seman, Cartelli, Malec, Vosátko, Lojek, Andersons - Kohn, Peterek, M. Růžička - D. Květoň, Bonk, Pospíšil - Polák, Hampl, Martynek - Podešva, Ostřížek, Mičulka.

První třetina nezačala pro Oceláře, kteří postrádali zraněný kvintet Hrabal, Polanský, Tomas, Balej a Kanko, vůbec dobře a již po deseti minutách Slezané prohrávali o dva góly. Po úvodním oťukávání přišel první pořádný zápasový test pro soupeřova brankáře v minutě páté, kdy litvínovský Jánský přihrál Reichelovi, ten však Dubu v brance Třince nepřekonal. O dvě minuty později, kdy na trestné lavici pykal třinecký Lojek, se však již domácí radovali. Dorážku Roberta Reichela, který těžil z akce Pilaře a Jenáčka, sice muselo posvětit video, na brance se však již nic nezměnilo – 1:0. Videorozhodčí byl v akci i o necelé tři minuty později, kdy musel potvrdit branku Petera Jánského, jenž se prosadil v pádu – 2:0. Hosté měli šanci na korekci ve 14. minutě. Na trestné lavici domácích totiž najednou seděl Kroupa a Dragoun, Třinec tedy hrál 5 na 3. Tuto výhodu měl přesně 63 sekund, nevytěžil však z ní zhola nic. Naopak – necelé dvě minuty po skončení druhého trestu udeřila Benzina potřetí. Ránu Davida Pojkara od modré čáry nedokázal Duba ztlumit v lapačce, touš zapadl do brány a Zimní stadion Ivana Hlinky se mohl radovat potřetí – 3:0. Hostující trenérský tým následně vystřídal brankáře. Na Petera Hamerlíka čekalo po 30 vteřinách uvítání v podobě zvonící tyče po ráně Jenáčka. První třetina nakonec tedy skončila nepříjemným trojbrankovým vedením domácích.

Třinečtí vstoupili do druhé části aktivně, první gólovku měl však na svědomí tým Litvínova, který stále bojuje o definitivu postupu mezi elitní desítku, konkrétně střelec druhého gólu Jánský, Hamerlík však odolal. Následně druhé dějství poklidně plynulo až zhruba do své poloviny, kdy přišel festival vyloučení. Nejprve šel za katr domácí Majdan, hosté však ještě nestihli dohrát svou přesilovku (chybělo 10 vteřin) a už jej následoval třinecký Platil. Hned 18 vteřin po něm přisedl Bonk, který vyfasoval i osobní trest, domácí měli tedy možnost hrát 102 vteřin 5 na 3. Tato výhoda se navíc prodloužila, když 13 sekund před vypršením trestu Platila dostal dvě minuty Lojek – na trestné lavici Ocelářů se tak tísnili hned čtyři hokejisté. Domácí ale naložili s dvojnásobnou přesilou stejně jako v první části Třinec – nedokázali z ní vytěžit nic. Stejně bezzubí byli Třinečtí i následně v početní výhodě po faulu Trávníčka. Gól tedy k vidění v prostřední třetině nebyl, pouze přehlídka trestů.

Třetí třetina začala vyloučením Andersonse, který putoval na trestnou lavici teprve potřetí v sezóně, důvodem bylo sekání Jánského. Domácí nabídnutou přesilovou hru dokázali využít. Po asistencích Hübla a Pilaře František Lukeš vymetl horní roh Hamerlíkovy branky – 4:0. Hned 12 sekund po Lukešově brance se vysokou holí provinil Jánský, a když po dalších devíti vteřinách k němu přisedl za stejný přestupek Vopat, dostali Oceláři druhou možnost hrát v zápase pět na tři, tentokrát to mělo být 111 sekund. Po téměř minutě a půl této početní výhody dokázal nejproduktivnější Ocelář Ladislav Kohn svou 19. brankou v sezóně vzít na sebe zodpovědnost a zatrhnout rodící se debakl. Přihrávku Zíba a Semana z pravého kruhu umně poslal k tyči – 4:1. Na začátku 49. minuty byl vyloučen domácí Kubát za zdržování hry. Domácí dlouho odolávali, když už se zdálo, že o desítku bojující žluto-černí oslabení přežijí, v jejím samotném závěru David Květoň snížil na rozdíl jen dvou branek. Oceláři následně přežili oslabení po vyloučení Růžičky, ale když hráčská lavice Třince (za příliš mnoho hráčů na ledě a následné příliš živelné protesty) inkasovala čtyřminutový trest, Chemici vycítili příležitost zápas rozhodnout. Po akci Lukeše a Hübla se dostal ke kotouči odraženému od zadního mantinelu Vojtěch Kubinčák a zajistil tak Severočechům pohodu do závěrečných pěti minut – 5:2. Na skóre již nezměnila nic ani aktivita týmu zpod Javorového v závěru zápasu, kdy Kohn trefil tyč a šanci měl i Peterek. Domácí tedy vyhráli o tři branky a mohou slavit postup do předkola, hosté si prohrou velmi zkomplikovali útok na čtvrté místo.

Jiří Kučera (Litvínov): "Jsem šťastný. Věděli jsme, že Třinci to nejde a chtěli jsme toho využít. Potřebovali jsme tři body, což se nám povedlo. Rozhodla první třetina, kdy jsme dali tři góly. Jsou silní v útoku, ale naštěstí jsme to už udrželi a vyhráli. Jsem rád, že to dopadlo dobře."

Břetislav Kopřiva (Třinec): "Rozhodla první třetina, úplně jsme vypadli z role. Byli jsme vylučovaní, nic nám nešlo a to se táhlo celý zápas. Když jsme postoupili do šestky, tak jsme se uspokojili a výkony jdou dolů. Máme problémy se sestavou, hodně marodů, ale to nás neomlouvá. Výkon neodpovídal důležitosti utkání."