Drama vyznělo šťastněji pro Pražany

25.03.2011 · Tomáš Vacho
P r a h a - Dvakrát vedli, sahali po vítězství, ale nakonec odešli se sklopenou hlavou. Oceláři byli v prvním pražském utkání semifinálové série Slavii více než vyrovnaným soupeřem, pět minut před koncem základní hrací doby ještě vedli o gól. Nakonec se ale radoval soupeř, který měl více štěstí a trestal chyby.
SF3, pátek 25.3.2011
Slavia Praha
4:3p
Třetiny: 1:0, 1:2, 1:1 - 1:0  Branky: 8. Roth (Kadlec, Krenželok), 39. Vašíček, 55. Tomica (Krenželok, Svoboda), 62. Roth (Pospíšil, Krejčík) - 33. Květoň (Hrabal, Polanský), 36. Růžička (Hrabal), 53. Růžička (Varaďa, Hrabal). Rozhodčí: Jeřábek, Šindler - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 7:8. Využití: 2:2. Diváci: 12120. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3, 4:3. Stav série: 2:1.
Kopřiva - Kadlec, Žižka, Roth, Kolařík, Kuboš, Krejčík, Vašíček - Micka, P. Jelínek, J. Doležal - Pospíšil, Třetina, Vondrka - Krenželok, T. Svoboda, Tomica - Jaškin, Sklenář, Poletín.
Hamerlík - Hrabal, Seman, Krajíček, Zíb, Lojek, Hudec, Richter - Růžička, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Polanský, Polák - Kohn, Peterek, Adamský - Hrňa, McGregor, Orsava

Úvod zápasu patřil Třineckým, kteří na soupeře vlítli a působili velmi nažhaveně. Již ve třetí minutě přišla velmi zajímavá situace z holí Ocelářů, když Václav Varaďa nahodil kotouč a ten se nečekaně odrazil od brusle sudího Jeřábka přímo do odkryté branky Slávie. Naštěstí pro domácí se sešívané obraně podařilo kotouč zadržet ještě před brankovou čárou.

Další příležitost Slezanů byla k vidění ve čtvrté minutě, kdy se z otočky pokoušel vypálit Peterek, ale jedovatou střelou na Kopřivu nevyzrál. Za další minutu se o slovo přihlásili i domácí a hned z toho byla dobrá šance – nahození Tomáše Žižky od modré čáry bylo tak prudké, že Hamerlíkovi vypadlo, načež se puk vykutálel těsně vedle branky.

Třinečtí v první desetiminutovce nabídli soupeři dvě přesilové hry, což se dosti projevilo v dalším vývoji. Slávie se tímto nabudila a zvýšila útočné snažení. To se Ocelářům vymstilo, protože v osmé minutě, znovu při přesilové hře, napřáhnul od modré čáry Vladimír Roth a propálil vše, co mu stálo v cestě. Otevřené skóre mírně přibrzdilo tempo hry, k vidění byla již jen dobrá šance Varadi z desáté minuty, třinecký forward ale v dobré situaci nedokázal bekhendovou střelu umístit na správné místo.

Oceláři pak do konce prvního dějství ještě dostali příležitost dvou přesilových her, ale v nich se jim vyrovnat nepodařilo. První polovina druhé periody patřila jednoznačně Slávii. Nejprve se do samostatného úniku prodral Krenželok, ale dostal se do velkého úhlu. Chvíli na to se v podobně závažné situaci zjevil i Dimitrij Jaškin, v tomto případě ovšem skvěle zasáhnul rychle se přesunující Hamerlík. V sedmadvacáté minutě se situace opakovala, neúspěšným střelcem se tentokráte stal Tomáš Žižka. Hamerlík tak v krátkém časovém rozmezí neskutečně podržel svůj tým, když dokázal odolat třem obrovským šancím soupeře.

Ve třiatřicáté minutě dostali Oceláři luxusní příležitost dvojnásobné přesilovky, kterou již po osmnácti sekundách využil z mezikruží pálící David Květoň. V pětatřicáté minutě se před prázdnou bránou zjevil Bonk, ale netrefením brány odmítnul jednobrankové vedení. To třineckým ale nemuselo vůbec vadit, za necelé dvě minuty se to totiž povedlo Martinu Růžičkovi, který v přesilovce projel skoro celé kluziště a bezostyšně zasunul za Kopřivu.

Slavia ale dokázala odpovědět ještě do druhé sirény. Přesilovkový kolotoč domácích zamotal Slezanům hlavy, což způsobilo velmi nešťastný moment, kdy si Hrabal srazil kotouč do vlastní brány. Zářez byl připsán Josefu Vašíčkovi. V samém závěru druhé dvacetiminutovky to bylo ještě pořádné drama, protože i Sešívaní se dočkali hry ve dvojnásobné přeilovce trvající minutu a dvaačtyřucet sekund. Hostujícímu celku se ji ale využít nepodařilo, přestože si lodivod Pražanů Růžička vybral oddechový čas, aby na ni své mužstvo patřičně připravil.

I třetí dějství přineslo nervydrásající průběh. V šestačtyřicáté minutě se Vondrka blýsknul ranou z velmi nevýhodného úhlu, po čemž se prohlíželo video, protože puk se od Hamerlíka odrazil tak, že následně poskakoval po brankovišti. Ve dvaapadesáté minutě se Třinec dostal podruhé v utkání do vedení, Martin Růžička se totiž podruhé v zápase prosadil, tentokráte z pravého kruhu.

Slavia ale znovu nalezla odpověď a to hned za další tři minuty. Oceláři totiž nepovedeně vyhodili, Pražané sebrali puk a chybu potrestali, konkrétně se o to postaral Marek Tomica, který našel skulinu v Hamerlíkově postoji. V Praze se tedy prodlužovalo. Ale ne dlouho, Pražané totiž v útočném pásmu vytvořili velký závar, který nakonec skončil rozhodující brankou. Do poloodkryté brány totiž neomylně zamířil Vladimír Roth a rozhodnul tak dramatické utkání.

Pavel Marek (HC Oceláři Třinec):
Pro mě to je určitě zklamání, protože v zápase jsme se postupně zlepšovali a náš výkon šel nahoru. Dvakrát jsme byli ve vedení, ale dnes jsme prostě Slavii - snad až na ten první gól - ty góly darovali. Byly to z naší strany hrubky, které byly potrestané. To se nesmí stát. Také jsme měli hodně vyloučených hráčů, což by se nemělo opakovat.

Jiří Čelanský (HC Slavia Praha):
Myslím, že jsme byli do poloviny zápasu aktivnější než soupeř, měli jsme více ze hry, ale bohužel z té naší hry nás vykolejila častá vyloučení. Ta hra tím byla hodně ovlivněná. Nicméně jsme trošku trnuli, když jsme v závěru druhé třetiny neproměnili přesilovku pět na tři. Zaplaťpánbůh se ono hokejové pravidlo, že když nedáš přesilovku pět na tři, tak nevyhraješ, dnes nepotvrdilo. Byl to opět další bojovný výkon na hraně vlastního sebeobětování, před hráči klobouk dolu.