Cenný skalp mistra, Oceláři - Plzeň 3:0!

01.11.2013 · Martin Stebel
Sedmnácté kolo Tipsport extraligy nabídlo duel Ocelářů proti úřadujícím mistrům z Plzně. Střelecky aktivnějším mužstvem byli Slezané, kteří po zásluze triumfují poměrem 3:0. Branky vítězů postupně zaznamenali Martin Adamský, Jiří Polanský a Vladimír Roth. Třetím čistým kontem sezony se prezentoval spolehlivý Šimon Hrubec!
17., pátek 1.11.2013
Plzeň
3:0
Třetiny: 0:0, 3:0, 0:0  Branky a nahrávky: 28. Adamský (Polanský, Orsava), 31. Polanský (Rákos), 39. Roth (Polanský) Vyloučení: 5:7 Diváci: 4086 Střely na branku: 44:24 Rozhodčí: Hribik, Lacina – Lhotský, Svoboda
Hrubec (Trenčan) – Galvas, Hrabal, Linhart, Roth, Zíb, Kania, Foltýn – Zagrapan, Bonk, Marek Růžička – Adamský, Polanský, Orsava – Varaďa, Peterek, Květoň – Rufer, Rákos, Matuš – Marek Růžička.
Mensator (Machovský) – Seman, Hanzlík, Jeřábek, Slovák, Frolo, Mozík, D. Růžička – J. Straka, M. Straka, Indrák – Pletka, Lev, Kratěna – Vlasák, Kašpařík, Duda – Petruška, Sýkora, Novotný.

Vstup do utkání byl ve znamení třinecké převahy. V nadějné akci se představil navrátilec do sestavy Jakub Orsava, který obdržel od zadního mantinelu nahrávku od Jiřího Polanského. Třinecký mladík ovšem nezakončil, jelikož jeho pokus byl zblokován plzeňskou obranou. Spolupráce těchto dvou hráčů mohla gólově skončit krátce poté, jenže Polanský z mezikruží na Orsavův pas těsně nedosáhl. Hosté se k zakončení dostávali jen sporadicky. Za zmínku stojí hlavně dalekonosný pokus Jeřábka, ale Hrubec byl připraven. Oceláři mohli otevřít skóre v početní výhodě během osmé minuty, kdy Peterek hledal před brankou Růžičku. Domácí střelec zamířil jen do boční síťě. Západočeši výrazně zahrozili v 15. minutě během přesilovky. Nejprve Josef Straka trefil jen Hrubcovu lapačku a neujala se ani rána kapitána Straky, jenž zasáhl spojnici břevna a tyče. V závěru úvodní periody se ukázal Radek Duda, který pálil ze druhé vlny. Ani plzeňský rebel však tentokrát nebyl ve finálním zakončení precizní.

O vítězích rozhodla prostřední dvacetiminutovka, ve které byli Oceláři mnohem aktivnějším týmem a svého rivala jasně přestříleli. Nejprve veterán Peterek vybídl ke skórování Marka Zagrapana, jenže ten nepochopitelně selhal. Plzeň vystrčila růžky zásluhou pokusu Ondřeje Kratěny, který ujel ve vlastním oslabení a zakončil z bekhendu. Hrubec i tentokrát nekapituloval. Oceláři šli do vedení ve 28. minutě. Orsava zpoza brány přihrál do levého rohu Polanskému, ten udělal krok k bráně, naznačil střelu a poté přihrál k druhé tyči Martinu Adamskému, který uklízel kotouč do prázdné brány - 1:0! Druhá trefa přišla krátce po polovině základní hrací doby. Daniel Rákos našel krásnou ulicí mezi plzeňskými hráči Jiřího Polanského, ten ukázal Západočechům záda, položil si Mensatora a s chladnou hlavou vstřelil druhou branku - 2:0! Oceláři i nadále dominovali a plzeňský brankář se rozhodně nemohl nudit. Před odchodem do šaten se brankově vyjádřil ještě Vladimír Roth, který proklouzl od pravého mantinelu až k bližší tyči Machovského brány a poté bekhendem našel téměř neviditelnou skulinu, přes kterou prošel puk do plzeňské sítě - 3:0!

Třetí třetina už mnoho hokejové krásy nenabídla. Oceláři podali směrem dozadu kompaktní výkon, podpořený spolehlivým Hrubcem. Plzeňští indiáni sice měli sympatickou snahu, ale veškeré jejich pokusy postrádaly přesnost i razanci. Ve 47. minutě našel všudybyl Radek Duda zpoza branky na mezikruží zcela volného Pavla Kašpaříka, ten ale nezamířil vůbec přesně. Třinec mohl vést 4:0 po spolupráci mezi Adamským a Orsavou, ale nejpilnější třinecký kanonýr nevyřešil situaci nejlépe a Lukáš Mensator jeho pokus vychytal. Páteční utkání se dohrálo v naprostém poklidu. Indiáni nenašli síly na zdramatizování zápasu a Třinec tak bez větších problému zaslouženě zvítězil 3:0.

Pavel Marek (Třinec): "První třetina nebyla z naší strany ideální. Plzeň měla hodně šancí. Kdyby nějakou proměnila, tak se zápas mohl ubírat jiným směrem. Ve druhé třetině jsme se zlepšili, náš týmový výkon gradoval a jsme šťastní, že jsme proti tak silnému týmu vyhráli. Gorškov se nevešel do sestavy."

Milan Razým (Plzeň): "Odehráli jsme slušně pouze prvních dvacet minut. V nich jsme si vypracovali tři čtyři gólové příležitosti, bohužel jsme ale nedali vedoucí branku. Když nám domácí v polovině zápasu odskočili rychlými góly do dvoubrankového vedení, tak už jsme na to nenašli odpověď. Neměli jsme na zvrat sílu. Domácí zaslouženě vyhráli. Mensatora jsme vystřídali, protože ho braly křeče do nohou."