A je dobojováno

24.03.2010 · Tomáš Vacho
P a r d u b i c e – Přestože Oceláři v Pardubicích otevřeli skóre, nakonec vlivem tří inkasovaných branek ze druhé třetiny kapitulovali. Třineckým nepomohla ani vzpruha v podobě gólu Tomáše Malce ze třiapadesáté minuty. Pardubice se tedy radují z postupu do semifinále a Ocelářům dnes končí sezóna.
ČF5, středa 24.3.2010
Pardubice
3:2
Třetiny: 0:1, 3:0, 0:1  Branky a nahrávky:21. Sýkora (Koukal, Píša), 25. Somík (Píša, Špirko), 27. Somík (Jillson, Pineault) - 17. Růžička (Kohn, Zíb), 53. Malec (Polák, Polanský). Rozhodčí: Minář, Šír – Charvát, Kalivoda. Střely: 38:26. Vyloučení: 4:8, navíc Malec (TRI) 10 minut. Využití: 1:1. Diváci: 10 020 (vyprodáno). Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2.  10020
Hašek - Nakládal, Havíř, Jillson, Kolář II, Píša, Kočí, Mitchell - Kolář, Koukal I, Starý - Pineault, Špirko, Somík - Sýkora, Zohorna, Pivko - Cetkovský, Kousal, Rákos - Nahodil.
Hamerlík - Hrabal, Seman, Malec, Zíb, Cartelli, Platil, Andersons, Lojek - Růžička II, Bonk, Kohn - Květoň, Peterek, Martynek - Polanský, Pospíšil, Kanko - Polák, Tomas, Balej.

Před prvním mečbolem Pardubic jsme mohli sledovat horečné hecování z obou táborů. První dějství ale proběhlo v poklidu, žádná řež se nekonala, navíc obě mužstva hrála velmi opatrně. Šancí bylo málo na obou stranách, Oceláři ale dokázali jednu z nich využít. V sedmnácté minutě totiž Kohn během přesilové hry nabil Martinu Růžičkovi, který od modré propálil vše, co mu stálo v cestě. Navzdory tomu celkové sumarizaci první dvacetiminutovky dominovaly Pardubice, tedy co se šancí týče. Akce dua Koukal – Starý ze čtvrté minuty zastavila hradba jménem Hamerlík, neúspěchem skončila spolupráce těchto forwardů i v sedmé minutě, kdy druhý jmenovaný ve skvělé pozici z bezprostřední blízkosti nezamířil přesně. V samém závěru první třetiny, kdy již Východočeši prohrávali nejtěsnějším rozdílem, se Slezané měli co otáčet. Pardubičtí totiž zabrali a vybojovali téměř minutu trvající přesilu 4:3, v jejímž průběhu Petr Sýkora vystrašil třineckého gólmana prudkým projektilem, který orazítkoval jeho masku.

Jenže po přestávce vypršel vyloučenému hráči Eatonu trest, což zapříčinilo dvojnásobnou přesilu pro domácí, kterou využili bezezbytku a zásluhou Petra Sýkory vyrovnali. Třinec se ihned poté mohl znovu postarat o vedení, jenže zahodil hned tři šance. Nejprve z trestné naskočivší Lojek neprostřelil Haškovu lapačku, poté nedokázal puk do poloprázdné branky dopravit Pospíšil. Největší tutovku ovšem zahodil ve čtyřiadvacáté minutě Martin Růžička, který se dostal do samostatného nájezdu a při přehazování ležícího gólmana orazítkoval tyč. A tak se puku chopili domácí. Píšovu bombu Hamerlík neudržel, což bylo vodou na mlýn pro Radovana Somíka, na kterého zívala prázdná brána. Třinečtí se z chyb nepoučili a za další minutu se opět děly věci. Nejprve tváří v tvář Hamerlíkovi neuspěl Jan Kolář I., jeho zaváhání ale domácí nemuselo vůbec mrzet. V čase 26:46 předvedly Pardubice podobnou akci jako u druhého gólu a Radovan Somík znovu vymetl odkrytou bránu, čímž spustil nejednu mexickou vlnu obíhající okolo pardubické ČEZ Arény. Tyto okamžiky razantně změnily herní projev obou celků, a přestože styl-nahoru dolů vyloženě seděl Pardubicím, ke změně skóre již ve zbytku druhého dějství nedošlo.

Kdo bezprostředně po druhé přestávce čekal, že třinecké mužstvo ještě zatlačí a pokusí se s výsledkem něco udělat, nemohl být spokojen. Pardubice s přehledem kontrolovaly nabyté vedení, k čemuž jim Slezané sami dopomáhali zbytečnými prohřešky proti pravidlům. Tento stav přetrval až do třiapadesáté minuty - v tomto čase se totiž Třinci povedlo vykřesat jiskru naděje. Tomáš Malec při vlastním oslabení našel skulinu v Haškově postoji a snížil tak na rozdíl jediné branky. Živou vodou polití Oceláři poté zatlačili soupeře do jeho pásma, z čehož mohl těžit Polanský, ale jím přizvednutý kotouč minul branku o malý kousek. Hrdinou zpod Javorového se nestal ani Ladislav Kohn, jehož bekhend ze sedmapadesáté minuty zabrnkal nejen na brankovou kontrukci, ale i na nervy desetitisícového publika, které v závěru vytvořilo ve stoje aplaudující sbor. Ten doprovodil Pardubice do semifinále. Ocelářům nepomohla ani kratičká powerplay v posledních dvaceti sekundách, během které je soupeř nepustil k ničemu.

Třinečtí hokejisté se tak musí sklonit před soupeřem, který zaslouženě zvítězil kromě dnešního utkání i ve čtvrtfinálové sérii, a to 4:1 na utkání. HC Eaton Pardubice jsou tedy prvním semifinalistou a nám nezbývá než poblahopřát hodně štěstí do dalších bojů.