Začínáme! V pátek jedeme do Brna!

07.09.2017 · Daniel Ježek, Michal Samiec
Měsíce čekání jsou u konce, Tipsport extraliga opět roztáčí svůj kolotoč. Osmý zářijový den bude ve znamení prvního kola české nejvyšší hokejové soutěže, Oceláře čeká velmi těžký duel na ledě úřadujícího mistra z Brna. Utkání živě vysílá ČT Sport, úvodní buly je naplánováno na 17:20.

HC Kometa Brno

Skvělý úvod, nepovedená prostřední část a snový závěr. Takhle by se stručně dala charakterizovat loňská sezóna z pohledu brněnské Komety. Tým majitele a trenéra Libora Zábranského po dlouhých jednapadesáti letech získal mistrovský titul, pro Brno to byl dvanáctý v pořadí. Kometa do play-off ale nevstupovala v roli favorita, družstvo z jihomoravské metropole zakončilo základní část na šestém místě. Již od čtvrtfinále ale bylo jasné, že Kometa má jediný cíl. 4:0 se Spartou, 4:2 s Hradcem a 4:0 ve finále s Libercem.

V letošní sezóně tak Kometa bude hrát pod obrovským tlakem. Fanoušci i hokejoví odborníci jsou zvědaví, jak se Brněnským povede vyrovnat s „pomistrovskou kocovinou“, mnoho změn se v kádru úřadujícího mistra totiž neudálo. Klubu se povedlo udržet podstatnou část mistrovského kádru pohromadě, z Brna odešlo jen šest hráčů. Mezi nejcitelnější ztrátu ale zcela jistě patří odchod útočníka Marka Kvapila, který se vydal do KHL.

Přípravné období před začátkem Tipsport extraligy jasně ukázalo, že s Kometou bude třeba počítat také v nové sezóně. Deset zápasů (včetně Champions Hockey League) – devět výher a jediná porážka. Brňané navíc v Lize mistrů neprohráli ani jednou a s předstihem si zajistili účast ve vyřazovacích bojích.

V pátek Kometu čeká vstup do české nejvyšší hokejové soutěže, na svém ledě před kamerami ČT Sport přivítá Oceláře. „Hned na start je Třinec určitě atraktivní soupeř, ale ty nás čekají prakticky pořád. S každým hrajeme čtyři zápasy. Los to takhle určil a my to tak musíme brát. Mají dobrý tým do útoku, snaží se hrát aktivně, ale to, v jakém rozpoložení nastoupí, se neodvážíme tipovat,“ řekl asistent trenéra Kamil Pokorný na předsezónní tiskové konferenci.

Poslední zápas Komety

2. září 2017 (CHL): HC Kometa Brno – Stavanger Oilers 4:3 prodl. (1:2, 0:1, 2:0 – 1:0).
Branky a nahrávky: 20. T. Svoboda (Zaťovič, Havránek) – 42. Hruška (Nahodil, H. Zohorna), 47. Dočekal (Vincour), 62. Zaťovič (Čiliak) – 2. Soares (Gedig, Romano), 12. Reed (Søberg, Forsberg), 36. Medhus.
Sestava Komety v posledním zápase: Čiliak – Krejčík, O. Němec (C), Gulaši, Štencel, Malec (A), Bartejs, Král – T. Svoboda, Hruška, Haščák – Zaťovič (A), H. Zohorna, Vincour – Káňa, Nahodil, Mallet – Havránek, R. Zohorna, Dočekal – Gajarský.

Z kabiny Ocelářů

Oceláři po loňské vydařené základní části ztroskotali již ve čtvrtfinále play-off, když nestačili na chomutovské Piráty. V předsezonním období proto došlo k několika změnám. Trenéra Vladimíra Kýhose nahradil Václav Varaďa, který na post svého asistenta přizval Marka Zadinu. Kádr opustilo celkem sedmnáct hráčů.

Kolonka příchodů je poněkud hubenější. Z Oltenu se vrátil Jiří Polanský, z Liberce pak Vladimír Svačina. Vedení třineckého celku pak do útočných řad angažovalo Tomáše Marcinka (předtím Kunlun, KHL) a obránce Davida Musila (z Tucsonu, AHL). Na pozici třetího brankáře pak z Chomutova na hostování přišel Jan Strmeň.

Oceláři v úvodu přípravy hráli zápasy na tři formace, teprve pro Ligu mistrů trenéři do hry poslali kompletní tým. Hráči s drakem na hrudi si nejprve poradili s Olomoucí, pak ale dvakrát podlehli Vítkovicím. Slezané poté zvítězili na trenčínském Rona Cupu, v Champions Hockey League mají bilanci tří výher a jedné porážky.

V pátek tým kapitána Lukáše Krajíčka čeká velmi těžký duel na ledě úřadujícího mistra. „V pátek začínáme v Brně, sestavu již máme vykrystalizovanou. Kluci jsou po těžkých zápasech v CHL nažhavení, nečeká nás sice jednoduché prostředí, já ale věřím, že úvod soutěže zvládneme na jedničku,“ věří trenér Václav Varaďa.

Poslední zápas Ocelářů

2. září 2017 (CHL): Esbjerg Energy - Oceláři Třinec 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 12. McMillan (Fine, Bruggisser) – 11. Adamský (Linhart, Růžička), 38. Roth (Růžička).
Sestava Ocelářů v posledním zápase: Hrubec – Krajíček, Adámek, Roth, Linhart, Musil, Doudera, Haman – Růžička, Marcinko, O. Kovařčík – Adamský, Polanský, Petružálek – Irgl, Rákos, Dravecký – Svačina, Cienciala, Hrňa – M. Kovařčík.

Poslední vzájemný zápas

Naposledy se oba soupeři utkali na konci února letošního roku, dějištěm byla, stejně jako tomu bude v pátek, brněnská DRFG aréna. Utkání nabídlo od úvodních minut atraktivní podívanou obohacenou několika brankami. Kometě se povedlo skórovat ve druhé minutě, Oceláři ale do první přestávky trefami Marosze a Krajíčka otočili vývoj. Góly z dílen Petružálka a Krepse pak Slezanům dodaly klid, v konečném zúčtování se hráči s drakem na hrudi radovali z výhry 5:2.

24. února 2017: HC Kometa Brno - HC Oceláři Třinec 2:5 (1:2, 0:2, 1:1).
Branky a nahrávky: 2. H. Zohorna (Mallet), 56. Vondráček (O. Němec) – 6. Marosz (Roth, Hrňa), 18. Krajíček (Kane), 27. Petružálek (Linhart, Klimenta), 35. Kreps (Petružálek, Rákos), 51. Dravecký (Rákos).

O zápase

Hrací den: 1. kolo Tipsport extraligy
Termín utkání: pátek, 8. září 2017, 17:20
Místo utkání: DRFG aréna, Brno