Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Klubový informační systém
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
MISTR 2022/2023
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

V pátek nás čeká sté ocelářské derby v historii!

30.11.2016 · Michal Samiec
Jak již náš klub v posledních dnech několikrát informoval, v pátek se bude hrát v Třinci sté ocelářské derby ve společné extraligové historii. V našem článku jsme na vzájemné střetávání Třince a Vítkovic v regionálních soubojích podívali perspektivou statistik a dalších zajímavostí.

Zápasy označované jako derby, tedy střetnutí týmů z jednoho města nebo regionu, jsou vždycky něco víc – pro samotné kluby, především pro fanoušky, ale i pro hráče. Velmi často se stává – a je to případ i moravsko-slezského derby Vítkovic s Třincem – že vzhledem k blízkosti klubů mají hráči zkušenosti s působením v obou z nich. Vzájemné střetávání obou ocelářských družin je umocněno společnou historií ve vyřazovacích bojích, kde došlo k řadě nezapomenutelných událostí, jak to v nejdůležitější části sezóny bývá. Alespoň výběr některých zajímavostí z 21 let dlouhé společné extraligové historie obou sousedů nabízíme v tomto článku.

Základní statistické informace o derby

Památné zápasy

Do našeho výběru památných zápasů se dostalo pochopitelně páté finále 2011, tedy večer, kdy Oceláři vyválčili svůj zatím historicky jediný titul. Památným večerem v pozitivním slova smyslu je určitě i zatím jediné letošní střetnutí, které Třinečtí v Ostravě vyhráli pětibrankovým rozdílem. Význam zápasu určitě dodává i to, že to bylo prakticky na rok přesně po podobném výprasku od domácích. Třetím do výběru je další vysoká výhra na ledě soupeře – vítězství Ocelářů v poměru 7:0 ve čtvrtfinále přes třinácti lety.

Žhavými kandidáty pro zařazení mezi nezapomenutelné zápasy by byly určitě i bitvy ze semifinále 1998. Strhující první utkání s šestibrankovou první třetinou, které nakonec bylo úspěšnější pro domácí (6:5). Výtečné druhé utkání s čistým kontem Radovana Biegla, ale také hrůzostrašným faulem v závěru utkání Vítězslava Škuty na Romana Kaděru, při kterém byl za domácí na ledě i dnešní bek Ocelářů Lukáš Galvas. Nevyužitý mečbol v domácím prostředí a nakonec úspěšný pátý zápas v Ostravě. V kontextu této série vyniká jako zajímavá informace i to, že Oceláři hráli ve své historii osm utkání v play off na ostravském ledě a hned pět vyhráli! A zápasy vyřazovacích bojů určitě patří mezi nejdůležitější v historii klubu – a ty vítězné i mezi nejnezapomenutelnější.

5. finále 2011: Třinec – Vítkovice 5:1 (12. dubna 2011)

Když si třinecký klub připomíná památné zápasy, tento v žádném výčtu nemůže chybět. V onen den totiž Oceláři poprvé získali právo, aby název jejich organizace byl vyryt na pohár pro mistra ligy. Třinečtí se oklepali z nájezdové porážky ze čtvrtého zápasu z Vítkovic, kde ztratili výtečně rozjetý zápas, a dokázali sérii ukončit doma již v pátém zápase. Tento večer je zatím nejslavnější v klubové historii.


Kapitán Radek Bonk. Na tenhle zápas v Třinci nikdy nikdo nezapomene.

13. kolo 2016-17: Vítkovice – Třinec 0:5 (16. října 2016)

Možná časem tento zápas bude zapadán nánosy dalších a dalších interesantních bitev, ale tento duel byl trhákem poslední doby! Srdce třineckých fanoušků krvácející po loňské drsné srážce s největším rivalem, který uštědřil Ocelářům v době vrcholící podzimní krize výprask 0:7, byla po 11 měsících osvěžena podobně jednoznačným zápasem – tentokrát vítězným pro jejich barvy! Utkání svým hattrickem ozdobil Martin Růžička.


Vítězný gól při čistém zápase je hned ten první. Skóre utkání, které Oceláři v Ostravě vyhráli 5:0, otevřel hattrickový střelec Martin Růžička. Mimochodem, pro „Růžu“ se jednalo o sedmý hattrick v základní části v kariéře. V tomto ohledu jsou na tom (o jeden) třígolový večer lépe pouze Martin Procházka, Petr Sýkora a Viktor Hübl. (Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz)

4. čtvrtfinále 2003: Vítkovice – Třinec 0:7 (10. března 2003)

Zajímavých, strhujících a třaskavých zápasů s rivalem z krajské metropole byla celá řada. Jak vybrat ty nejzajímavější? Když se v play off povede takový zápas jako onoho březnového večera před 13 a půl lety, stojí za to si ho připomínat. Den před tím totiž Oceláři prohráli vyrovnaný duel v samostatných nájezdech, ale místo, aby je porážka srazila (Vítkovice získaly vedení v sérii 2:1), povstali z popela a ukázali, jak se série bude dál vyvíjet.

Osobnosti z historie 21 let střetávání v lize

Vybrali jsme tři osobnosti z historie vzájemného střetávání na straně Vítkovic a tři muže, kteří hrávali v derby zápasech za Třinec, a podívali jsme se blíže na jejich kariéry a jejich zkušenosti s regionálními bitvami. Jak se dočtete níže, jejich příběhy se prolínali kabinami obou klubů.

Osobnosti Vítkovic

Jiří Burger

Dlouholetý kapitán ostravského celku. Vedl modrobílou družinu v památném finále 2011 a byl poraženým vojevůdcem. Před jeho úctyhodnou kariérou, kterou nyní natahuje v prvoligových bojích za domácí Kladno, je však třeba smeknout. Jiří Burger přestoupil do ostravského klubu ze Vsetína v průběhu sezóny 2001-02, ještě jako čtyřiadvacetiletý a strávil zde následujících více než 14 let. S Vítkovicemi získal tři stříbrné medaile.

Celkem v extralize: 1129 zápasů, 801 kanadských bodů (334+467). Z hlediska bodování byla pro Burgera nejlepší sezóna 1999-2000, kdy za Kladno nasbíral 63 bodů. Po přestupu do Vítkovic na konci roku 2001 nastřílel za zbylých 32 zápasů základní části 20 gólů. Vysokou výkonnost prokazoval stabilně, po osm sezón nosil céčko na modrobílém dresu.

Celkem za Vítkovice proti Třinci: Jiří Burger je pamětníkem řady vyhrocených derby, odehrál proti Ocelářům 57 zápasů a nasbíral 48 bodů (15+33) a 64 trestných minut. Výjimečně se mu povedlo 35. kolo sezóny 2002-03 – Vítkovice v Třinci vyhrály 6:4 a Burger byl u všech branek (2+4).


Jiří Burger, důležitý hráč vítkovického klubu posledních let, dlouholetý kapitán našeho největšího rivala. Na snímku Mariana Ježowicze v atypické, trochu zápasnické póze z finále v roce 2011, v klinči s Ladislavem Kohnem.

Viktor Ujčík

Vítkovice byly pro Viktora Ujčíka poslední extraligovou štací. Byl výraznou osobností poražených finalistů zpřed pěti let. V posledním zápase se ale nechal vyloučit do konce zápasu a byl tedy tak trochu smutným hrdinou tehdejšího vrcholu sezóny. V Ostravě však plnil po šest plných ročníků roli neomylného střelce.

Celkem v extralize: 884 zápasů, 747 kanadských bodů (381+366). Ujčík je odchovancem jihlavského hokeje, kde také začínal s extraligou. Brzy si jej vyhlídla pražská Slavia, kam odešel na sezónu 1995-96 a v 39 zápasech základní části dal 37 branek. Po dalším zhruba roce a půl přestoupil do Třince, kde odehrál přibližně tři roky (175 zápasů, 148 bodů). Do Vítkovic se dostal v roce 2007 a bral v jejich barvách dvě stříbra.

Celkem za Vítkovice proti Třinci: Viktor Ujčík na konci 90. let poprvé poznal atmosféru derby v dresu týmu zpod Javorového, do Ostravy přišel až cca před 10 lety. Během šesti sezón odehrál 26 zápasů a měl 18 bodů (9+9). Na jeho bilanci trestných minut (celkem 51) se podepsalo hlavně páté finále 2011, kdy během jediného večera nastřádal za „hlavičku“ na Davidu Květoňovi 35 minut.


Viktor Ujčík a Jozef Daňo. Dva bývali spoluhráči, dnes oba mládežničtí trenéři, které rozlosování jejich klubů koncem listopadu 2016 přivedlo do Třince – na stadion, kde si však ani jeden z nich nezahrál. V Mini Werk Aréně při zápase juniorů mezi Oceláři a Duklou Jihlava. Daňo pod Javorovým působil necelých šest sezón – odehrál zde 238 zápasů, nasbíral 192 bodů. (Foto: Lukáš Filipec)

Roman Šimíček

Roman Šimíček je slavným odchovancem vítkovického hokeje, do nejvyšší soutěže zde naskočil již koncem 80. let. Na rozdíl od Burgera a Ujčíka pamatuje první společnou sérii v play off na jaře 1998. Po této sezóně odešel do Finska a po světě kočoval až do léta 2004, kdy se vrátil na pět sezón (z nichž čtyři plnil funkci kapitána) do Ostravy. Kariéru hráče zakončil před třemi roky.

Celkem v extralize: 610 zápasů, 357 kanadských bodů (145+212). Roman Šimíček zažil premiéru v nejvyšší soutěži ještě v dobách federální ligy (1989-90), kromě Vítkovic působil rok a půl ve Spartě – toto angažmá oddálilo jeho návrat do Ostravy. S Vítkovicemi má stříbro a bronz.

Celkem za Vítkovice proti Třinci: Roman Šimíček, ač dnes působí v barvách třinecké organizace, zná derby z perspektivy ostravského klubu. V rozpětí celkem 14 let (1995-2009), kdy ve Vítkovicích působí ve dvou vlnách, odehrál celkem 28 zápasů, v nichž si připsal 19 bodů (10+9). Je pamětníkem prvního derby a nejlepší jeho sezóna byla předposlední, kdy ve třech zápasech nastřádal pět bodů.


Jak paradoxní. Na ledě byli nesmiřitelnými rivaly, ale nyní našli působiště ve třinecké organizaci. Nemluvíme jen o Zbyňku Irglovi nebo Lukáši Galvasovi, kteří ještě hrají, ale Jan Peterek, Václav Varaďa, Marek Malík, Roman Šimíček... všichni tito působí ve strukturách klubu z Frýdecké ulice. Roman Šimíček šel velice zvláštní cestou – působil u A týmů Vítkovic a Košic, ale po konci angažmá na východě Slovenska se dostal (přes anabázi ve Skalici) k mládežníkům Ocelářů.

Osobnosti Třince

Jan Peterek

Představovat Jana Peterka je zbytečné – legenda třineckého i českého hokeje, dvojnásobný ruský mistr, v české extralize odehrál přes jedenáct set zápasů. Nastoupil do dvou ze tří sérií Třince s Vítkovicemi ve vyřazovacích bojích, vždy na straně slezského týmu, i když velkou kariéru začal v Ostravě. Momentálně řídí pod Javorovým mládežnický hokej.

Celkem v extralize: 1139 zápasů, 778 kanadských bodů (284+494). Peterek je lokálním patriotem. Většinu své kariéry v extralize strávil v Třinci, Vítkovicích nebo Havířově (nepočítáme-li vojnu v Trenčíně ještě ve federálních časech). Nejlepší léta strávil v Rusku (dva tituly s Jaroslavlí) a pak po návratu pod Javorovým (extraligový titul v roce 2011).

Celkem za Třinec proti Vítkovicím: Třinecká legenda Jan Peterek zažil nejvíce derby ze všech hráčů, co do nich nastoupili. V sestavě byl celkem v 60 zápasech z 99! Hrál v prvním derby vůbec, jeden zápas za Vítkovice (celkově jich odehrál sedm) si připsal i ve výlukové sezóně. Za třinecký klub nastoupil do celkem 53 derbyutkání s bilancí 30 bodů (10+20) a 34 trestných minut. V play off s Ostravskými má skvělou bilanci – ve finále 2011 jim dal 3 góly, celkem z 10 zápasů osm bodů!


Celkem třikrát se ve své kariéře Jan Peterek radoval z mistrovského titulu, ale pouze jeden vyhrál v české nejvyšší soutěži. V roce 2011 se s kolegy těšil po vítězství v sérii nad regionálním rivalem, bylo to vyvrcholení sedmé sezóny po návratu z širé Rusi, kde s Jaroslavlí slavil dvakrát. Zde na snímku z posledního finále ve společnosti Romana Málka.

Václav Varaďa

Hokejový bojovník a současný reprezentační trenér hokejové osmnáctky, velká postava finálových bojů 2011 a trenérský asistent Jiřího Kalouse z třinecké lavičky (společně vybojovali stříbro v roce 2015) rozjel velkou kariéru také ve Vítkovicích. Dlouhá léta působil v NHL (v součtu s play off celkem 580 zápasů), po návratu do vlasti hrál opět ve Vítkovicích, ale kariéru končil v Třinci.

Celkem v extralize: 341 zápasů, 199 kanadských bodů (74+125). Ligovou premiéru si Varaďa odbyl v sezóně 1992-93, ale jednalo se o jediný zápas. Již v létě 1994 zmizel na deset sezón v zámoří, pak se vrátil na výlukovou sezónu 2004-05 a v české lize definitivně zakotvil v roce 2008. Do Třince přestoupil z Brna před mistrovskou sezónou.

Celkem za Třinec proti Vítkovicím: Varaďova bilance z derby proti Vítkovicím je 16 zápasů – 14 bodů (7+7) a 14 trestných minut. V play off dal jediný gól, ale zato jak slavný! Jednalo se o rozhodující branku druhého finále! Před příchodem do Třince odehrál Varaďa celkem sedm derbyutkání za Vítkovice proti Ocelářům (2+5).


Je to trošku odvážné tvrzení, ale myslím si, že si ho můžeme dovolit. Václav Varaďa právě střílí jeden z nejdůležitějších gólů ve své kariéře. Na konci druhého finále 2011 svým buldočím zápalem doslova dotlačil puk i s Romanem Málkem za brankovou čáru. Oceláři vedli 1:0, dali ještě gól do odkryté klece a připsali si důležitou druhou výhru v sérii.

Radek Bonk

Kopřivnický patriot bude navždy zapsán do historie třineckého hokeje zlatým písmem. I kdyby se podařilo v budoucnu klubu zpod Javorového vybojovat další mistrovský titul nebo tituly, Radek Bonk bude navždy zapsán v klubové kronice jako kapitán, který ušatý pohár pro českého mistra zvedl nad hlavu jako první.

Celkem v extralize: 349 zápasů, 227 kanadských bodů. Radek Bonk zažil extraligovou premiéru již v sezóně 1992-93, kdy odehrál 30 zápasů za Zlín. Pak však na dlouhá léta zmizel v zámoří, kde v NHL (Ottawa, Montréal, Nashville) odehrál celkem úctyhodných 1 042 zápasů (524 bodů). V Třinci působil od podzimu 2009 do konce kariéry v roce 2014.

Celkem za Třinec proti Vítkovicím: V derby celkem 25 zápasů a 15 bodů (5+10), k tomu 20 trestných minut. Dva z pěti gólů dal Vítkovicím ve finále. Bodově nejlepší zápas odehrál 28. října 2012, kdy si připsal čtyři body (2+2)!


Radek Bonk ve své kariéře odehrál proti Vítkovicím 25 zápasů a nastřílel ostravským brankářům 5 gólů. Zde na snímku Mariana Ježowicze střílí ve výše uvedeném zápase ze sezóny 2012-13 Romanu Málkovi jeden ze svých celkem pěti gólů ostravským brankářům.

Bonus: dvojice Malík - Květoň

Pamatujete, jak se ve vzájemných zápasech škádlívali? Nezřídka do sebe šťouchali nebo si vyměnili nějakou tu ránu, když se na ledě potkali. Paradoxem je, že oba nyní působí v organizaci soupeře, ale oba se do ní dostali trochu rozdílnou cestou. Zatímco Marek Malík dohrával v Evropě kariéru, z níž většinu odehrál v zámoří. Po skončení aktivního hráčského působení se dal na trenéřinu, první jeho štací byli (a stále jsou) frýdecko-místečtí hokejisté. V době krize u týmu Ocelářů, pro které působí Frýdek-Místek jako partnerský klub, se dostal Malík dokonce loni na podzim na střídačku Ocelářů – v páru s René Muchou zde strávili 15 zápasů. David Květoň po odchodu zpod Javorového, kde se rozloučil v létě 2014, trochu hledá působiště, kde by zakotvil na delší dobu – působil v Mladé Boleslavi, Chomutově a od léta ve Vítkovicích.


Mezi Markem Malíkem a Davidem Květoněm to nejednou dosti jiskřilo. Zde na snímku z prvního derby ze sezóny 2012-13, kdy se oba soupeři setkali pod Javorovým, se Malíkovi nelíbilo Květoňovo počínání před Málkovou brankou, a tak se mu to jal vysvětlovat ručně.

Kariéra Marka Malíka:

Kariéra Davida Květoně:

Aktuální osobnosti

Výběr osobností z celé společné extraligové historie byl pestrý a mohli bychom jej doplnit o další výčet. Ale i na dnešních soupiskách obou celků působí řada zajímavých jmen, řada hráčů, která má už bohaté zkušenosti z extraligových zápasů – proti Vítkovicím, resp. proti Třinci. Podívejme se jim trochu víc zblízka...

Klíčoví hráči Vítkovic

Rostislav Olesz

Rostislav Olesz debutoval v extralize v 15 letech, psala se teprve sezóna 2000-01. Do zámoří odešel přes angažmá ve Spartě. V NHL a nižších soutěžích působil devět sezón, v roce 2014 se vrátil do Ostravy, konec loňské sezóny dohrával ve Švýcarsku.

Celkem v extralize: Za Vítkovice a Spartu ve své kariéře odehrál 249 zápasů, nastřádal 107 bodů (49+58).

Celkem za Vítkovice proti Třinci: Oleszova bilance proti Třinci je 16 zápasů a 4 body (4+0). Nenechme se tím ale zmást! Rostislav Olesz debutoval v extralize jako jeden z nejmladších, bylo mu sotva patnáct. Z posledních 12 let drtivou většinu působil v zahraničí. Po návratu do extraligy dal v prvních třech zápasech proti Třinci vždy gól a celkově dal všechny čtyři góly v prvních pěti utkáních s Oceláři.


Kapitán Vítkovic Rostislav Olesz, ostatně ani nikdo jiný, recept na třineckou obranu a Šimona Hrubce při poslední derby nenašel, byť se snažil tak vehementně, že při obraně vlastního domečku Josef Hrabal zlomil hůl. (Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz)

Jan Výtisk

Obětavý obránce, spolehlivý defenzor a příkladný bojovník – hráč, který pravidelně atakuje nejvyšší pozice ve statistikách sledovaných v rámci Radegast Indexu. Ale také hokejista, který zná prostředí obou klubů, mistrovský titul ale získal jako kapitán Liberce. Nikdy nebude na čele kanadského bodování, ve své hře je ale nezastoupitelný.

Celkem v extralize: Hrál celkem v šesti klubech. Kromě soupeřů z moravsko-slezského derby působil po jedné sezóně ve Spartě a Plzni a krátkou epizodu zaznamenal v Karlových Varech (2 zápasy). V extralize tedy – 883 zápasů a 120 kanadských bodů (32+88).

Celkem za Vítkovice proti Třinci: Jan Výtisk kariéru začal v Ostravě a nyní se do ní po letech vrací. Za Vítkovice toho proti Třinci moc neodehrál - 13 zápasů, bez bodu a připsal si 14 trestných minut. V Třinci působil celkem necelých pět sezón, proto je bilance bohatší (19 utkání) a v jednom z utkání sezóny 2008-09, které se hrálo v Ostravě, dal také jediný svůj gól v derbyzápasech.


Již skoro historická fotka. Jan Výtisk, kapitán libereckých mistrů z letošního jara a současná velká opora vítkovického klubu, jeho mateřského, ještě v barvách Ocelářů. 25. září 2009 v zápase s klubem z města, kam se v lednu následujícího roku přestěhoval a dalších šest let tam působil.

Ondřej Roman

Ondřej Roman, jeden z členů kdysi nerozlučného dua Svačina – Roman, s nimiž ještě svého času řádil Rudolf Huna, mimochodem další z exOcelářů, strávil celou svou extraligovou kariéru ve Vítkovicích. Premiéru proti Třinci si připsal v sezóně 2008-09, ale od té doby hrál také v nižších zámořských soutěžích a v KHL.

Celkem v extralize: Věrný odchovanec Vítkovic zde odehrál 255 zápasů a připsal si 169 bodů (49+116).

Celkem za Vítkovice proti Třinci: Roman za Vítkovice proti Třinci odehrál 16 utkání a připsal si 9 bodů (1+8). Svůj první a dosud jediný gól vstřelil teprve v jedenáctém utkání proti Ocelářům (třetí zápas sezóny 2013-14 hraný 17. ledna 2014 v Ostravě, kdy domácí vyhráli 6:3 – Roman jistil skóre do prázdné branky). Nejvíc se mu povedl druhý zápas uvedené sezóny – 1. prosince 2013 Vítkovice vyhrály pod Javorovým 4:2 a Roman měl 3 asistence.


Útoky vedené Ondřejem Romanem znamenají pro soupeřovy obrany velké nebezpečí. Při posledním derby si to dobře uvědomovali i Jakub Petružálek s Rostislavem Maroszem, kteří pozorně sledují, co vymyslí. Největším postrachem byl Roman ve dvojici se Svačinou, který momentálně působí na hostování z Třince v Liberci. (Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz)

Klíčoví Oceláři

Zbyněk Irgl

Irgl – v českém prostředí do léta roku 2014 pevně spjat jen a pouze s Vítkovicemi – neměl po návratu do vlasti jednoduchou situaci u ostravských fanoušků. Ti mu vyčítali, že změnil adresu o padesát kilometrů východně a vybral si Třinec. Irglovi, v současné době kapitánovi Ocelářů, to ale paradoxně pravděpodobně pomáhá – proti Vítkovicím má totiž výtečnou střeleckou bilanci.

Celkem v extralize: Irglovo jméno rezonuje v souvislosti se dvěma kluby – s Vítkovicemi, kterých je odchovancem, a Třincem, kterého je kapitánem. Nemůže být lepšího ambasadora derby než Zbyňka Irgla! V lize celkem odehrál 556 zápasů a nastřádal 259 bodů (140+119).

Celkem za Třinec proti Vítkovicím: Irglovi se proti ostravskému klubu daří! Odehrál 7 zápasů a má 7 bodů (6+1), tedy téměř gól na zápas! Mnohem více toho samozřejmě odehrál za Vítkovice proti Třinci – v rozmezí devíti sezón celkem 33 zápasů, ale proti třinecké obraně se mu prosazovalo mnohem hůře: dal pouze dva góly, přičemž první dal teprve v osmé sezóně proti Třinci (první bod ve 14. derby, jehož se účastnil).


Zbyněk Irgl si v posledním derby, které se pár dní před loňským Silvestrem hrálo v Třinci, zastřihuje pásku na holi – snad aby se mu lépe překonávali vítkovičtí brankáři. V téhle disciplíně je totiž úspěšný – od návratu do extraligy, kdy v srpnu 2014 zvolil Třinec, odehrál proti Vítkovicím 7 zápasů a dal hned 6 gólů!

Martin Růžička

Martin Růžička se v extralize zapsal jako snajpr a kanonýr. Vývoj jeho kariéry byl ale na tuto pozici postupný – ve Spartě (v mistrovské sezóně 2005-06) působil jako spolehlivý člen čtvrté formace, ve Znojmě se učil hokejovému řemeslu po boku Jiřího Dopity, až v Třinci, kam přišel v roce 2009, se přetvořil ve spolehlivého zakončovatele. Dvakrát z Třince odešel po Ruska, dvakrát se vrátil – po prvním návratu vytvořil dosud platný extraligový rekord v počtu kanadských bodů (83) a vstřelených gólů (40) v základní části.

Celkem v extralize: Ve třech klubech odehrál 480 zápasů, nastřádal 365 bodů (183+182).

Celkem za Třinec proti Vítkovicím: Růžičkova bilance proti Vítkovicím je výtečná – odehrál 21 zápasů a připsal si 31 bodů (13+18). Sedm bodů si připsal ve finále 2011 a v prvním letošním utkání zaznamenal hattrick.


Martin Růžička také výtečně zná atmosféru moravsko-slezských derby. Zářil v play off 2011, které vrcholilo společným finále. Proti Vítkovicím v pěti zápasech série, jež rozhodla o mistrovi pro rok 2011, jeho forma gradovala – bodoval v každém zápase a nastřádal celkem sedm bodů (3+4).

Jiří Polanský

Polanský je prakticky celou svou seniorskou hokejovou kariéru spjat s třineckým klubem. Drží rekord v počtu odehraných zápasů za Třinec, který každým kolem, do něhož nastoupí, navyšuje – jako jediný v historii odehrál přes sedm stovek utkání za červeno-bílé. Působí pod Javorovým od konce 90. let a derby s Vítkovicemi zažívá nepřetržitě od sezóny 2003-04.

Celkem v extralize: Polanský hrál ve dvou klubech, kromě dlouholetého působení v Třinci má ještě za sebou krátkou anabázi v Havířově na začátku své kariéry. V extralize tak odehrál 791 zápasů a připsal si 488 bodů (196+292).

Celkem za Třinec proti Vítkovicím: Nastoupil do nadpolovičního počtu derby – odehrál proti Vítkovicím 54 zápasů s bilancí 34 bodů (9+25). Z jeho vlastního pohledu byla nejlepší sezóna 2009-10, v níž dal Ostravanům čtyři góly!


Fyzická hra Jiřímu Polanskému vyhovuje, prezentuje se ní prakticky každý zápas. Tak jako v derby vloni v prosinci, kdy bojuje se soupeřem z ostravského klubu po buly.

Trenéři

Trenérská pojítka mezi oběma kluby můžeme najít celkem dvě. Na pozici hlavního kouče v obou klubech působili Alois Hadamczik a Vladimír Vůjtek. Zatímco Vůjtek, nyní trenérský poradce ve Vítkovicích a naposledy hlavní kouč české a předtím slovenské reprezentace, odtrénoval v Třinci jedinou sezónu (2000-01 – v období, kdy Hadamczik trénoval v Ostravě – oba kouči v ní měli bilanci relativně vyrovnanou: 1 výhra v prodloužení Vítkovic, 1 výhra Ocelářů a 2 remízy se skóre 11:11) a ve Vítkovicích šest ročníků (nepočítáme-li období před vstupem Ocelářů do extraligy, jednalo se o čtyři sezóny v období 1996 – 2000 a dva ročníky mezi léty 2004 a 2006), Hadamczik svoji minulost rozprostřel mezi oba kluby rovnoměrněji.

Alois Hadamczik trénoval Oceláře v sezónách 1995 – 2000, včetně semifinále play off 1998, přičemž ze sezóny 1998-99 se jednalo o část. V průběhu těchto pěti sezón bylo odehráno 21 derbyutkání a Hadamczikova družina dosáhla bilance 10 výher, 2 remízy a 9 porážek při skóre 67:65. Podobně vyrovnanou bilanci měl Hadamczik i coby trenér Vítkovic, na jejichž střídačce stál v letech 2000 – 2002 a 2008 – 2010, tedy celkem čtyři sezóny. Bylo odehráno 16 regionálních střetnutí s bilancí (z pohledu Hadamczikových Vítkovic) 7 výher, z toho 4 byly po prodloužení/nájezdech, 2 remíz a 7 porážek - 3 po prodloužení/nájezdech a skóre 36:37.


Alois Hadamczik je spojovacím článkem mezi oběma kluby, co se týká osoby hlavního trenéra. Působil dlouho a úspěšně na lavičce obou celků. V lednu 2016 se do nové třinecké haly podíval s brněnskou Kometou, kterou v té době trénoval. (Foto: Lukáš Filipec)

Sté derby

Sté extraligové derby mezi Vítkovicemi a Oceláři Třinec se bude hrát v pátek 2. prosince 2016, klasicky od 17 hodin v třinecké Werk areně. Bude se jednat o padesáté střetnutí těchto týmů v extralize ve městě pod Javorovým, z toho popáté se bude hrát v nové hale na Frýdecké ulici. Bude popáté v řadě na tento duel vyprodáno?

×
Dnes v 17:00 | Muži
HC Oceláři Třinec
HC Dynamo Pardubice