Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Klubový informační systém
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
MISTR 2022/2023
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Třinečtí postříbřili první sezónu v nové hale

03.05.2015 · Michal Samiec
Nezapomenutelnou sezónu před pár dny zakončili třinečtí Oceláři. Otevřeli novou halu, kterou mnozí označují za nejkrásnější v republice. Sestavili velice silný tým, který pro Oceláře získal druhé vítězství v základní části v historii. Třinečtí fanoušci mohli sledovat řadu velkých jmen se zkušenostmi z nejtěžších zápasů, jak obléká dres Ocelářů. K dokonalosti chybělo velice málo, zlato získal ve finále soupeř až díky brankám v poslední desetiminutovce rozhodujícího zápasu.

Hokejoví Oceláři zažili událostmi nabitou sezónu 2014/2015. Prvním velkým milníkem s dopadem do celé klubové historie byl 31. červenec 2014. V tento den se odehrálo první utkání na ledě zbrusu nové arény, mnohými označované za nejmodernější v Evropě. Volný vstup lehce nalákal na nová křesílka třinecké haly kompletní počet diváků. Soupeřem měl být původně pražský Lev, ale poté, co se ukázalo, že pražský klub nebude nadále aktivně pokračovat v bojích východní KHL, byl soupeř změněn. Nakonec jím byl tým Bílých Tygrů z Liberce – můžeme říct inspirace pro výstavbu nové arény. Právě v Liberci se dle svých slov inspiroval prezident třineckého klubu, když zdejší novou arénu navštívil při čtvrtfinále 2007. Třinečtí novou arénu zatížili hned ze startu. Před startem nového ročníku extraligy, který byl dle termínové listiny na programu 12. září, měli Oceláři v plánu 11 utkání, z nichž osm se odehrálo v Třinci.

První utkání, jak jsme psali výše, se odehrálo poslední červencový den v Třinci. Oceláři zápas zvládli a Tygry porazili 6:2. V průběhu následujícího týdne Oceláři odehráli ještě další tři přípravné zápasy – v nové aréně přivítali ještě Olomouc, Dinamo Minsk a zajeli do Zlína. V polovině srpna byla v Třinci k vidění další novinka – třinecký klub uspořádal vlastní turnaj Steel Cup za účasti Košic, Vítkovic a Čerepovce, tedy klubů z měst, kde se podobně jako v Třinci vyrábí ocel. Oceláři první ročník tohoto turnaje nakonec přes porážku z utkání s Vítkovicemi nakonec vyhráli.

O týden později, konkrétně 21. srpna, bylo na programu první hrací kolo Champions Hockey League. Jedná se o nový projekt, který navazuje na dřívější evropské hokejové soutěže. Třinečtí se do turnaje kvalifikovali díky druhému místu v základní části v sezóně 2013/2014. Na mistrovství světa v Bělorusku byli Ocelářů do skupiny nalosovaní zajímaví soupeři – jeden z nejsilnějších evropských celků SC Bern ze Švýcarska, Stavanger Oilers z Norska a Tappara Tampere z Finska. Prvním soupeřem Ocelářů byl právě Bern. Za zájmu třineckého publika Oceláři Bern doslova smazali z ledu a vyhráli 7:0. O dva dny později do Třince přijel Stavanger a soupeř z Norska byl překvapivě úspěšnější – Norové vyhráli 5:4. O dva týdny později se hrály odvety, což byly pro Třinecké poslední testy před novým extraligovým ročníkem. Třinečtí byli opět úspěšní proti švýcarskému týmu a opět to bylo s nulou – v bernském kotli (kde bývají nejvyšší návštěvy ligových zápasů v Evropě – na Oceláře ale přišlo pouze 4,7 tisíce diváků) Třinec vyhrál 4:0. O dva dny později hráli v Norsku a vyhráli těsně 3:2.

Šest dní po čtvrtém zápase v CHL se Třinečtí představili v prvním extraligovém zápase. Pro doplnění jen uveďme, že poslední dva zápasy Ligy mistrů Třinečtí odehráli ve druhé polovině září a začátkem října proti Tampere – doma Oceláři prohráli 1:2, když výborný výkon podal hostující brankář Hrachovina, český mladík v brance finského týmu. Venku Třinec prohrál 1:5 a ztratil definitivně naději na postup do osmifinále prvního ročníku obnovené celoevropské soutěže.


Třinečtí před sezónou realizovali přesun velkých nadějí českého hokeje – z Kladna se do Slezska stěhovali bratři Douderové. Starší z nich, 22letý Milan, který už ve 4 zápasech oblékl také reprezentační dres, odehrál vynikající sezónu. V ročníku, kdy Třinec kosila nekonečná řada zranění a nemocí, byl jediným hráčem Ocelářů, který odehrál úplně všechny ligové zápasy. V první sezóně pod Javorovým nastoupil do 70 utkání a připsal si 17 kanadských bodů (6+11).

Nový ročník extraligy v nové aréně Třinečtí zahájili dobře. Třinec vyhrál první dva zápasy, které se odehrály oba v nové aréně. S porážkou zpod Javorového odjížděly jak Pardubice, tak Olomouc, byť Kohouti začali výtečně – brankou Hrni, kterou svou velkou sezónu dohrál v Třinci ve velkém stylu, z první minuty. Oceláři si nového prostředí v začátku ročníku mohli užít dosyta. Od začátku ligy do 5. října bylo na programu celkem 9 kol a Třinec z toho odehrál doma hned 7. A všechny duely byly úspěšné! První porážka mezi vlastními mantinely přišla až ve 13. kole doma proti Spartě (1:2), přičemž se jednalo už o deváté domácí utkání sezóny.

Konec první a začátek druhé čtvrtiny základní části extraligy bylo ve znamení mírného útlumu. Třinec po Spartě doma prohrál i s Litvínovem a Libercem po nájezdech, k tomu získal pouze bod v Olomouci (opět se zadařilo Hrňovi, který dal dva góly) a prohrál v Plzni. Mezi 13. a 19. kolem tak Oceláři získali pouze 8 bodů, což na celosezónní standard bylo velice málo.

Utkání 19. kola v Plzni, které Třinečtí prohráli 2:5, bylo v mnohém zlomové. Poprvé v sezóně se v barvách Třince objevil Erik Hrňa, který ve zbytku ročníku sehrál zásadní roli v třineckém týmu – byl jedním z nejproduktivnějších Ocelářů a nakonec nejlepším střelcem celé extraligy. V 19. kole v Plzni také naposled v základní části nastoupil Zbyněk Irgl, u kterého byl posléze diagnostikován nádor ledviny a pro Irgla tak začal zcela jiný boj než ten na ledě. Naštěstí ale byl boj úspěšný a Irgl se ještě před koncem sezóny na ledě v barvách Třince objevil.

Od 20. kola, což bylo utkání po listopadové reprezentační přestávce, kdy Třinečtí hráli v Mladé Boleslavi, do 40. kola, kdy Třinec o víc než dva měsíce později hrál v Pardubicích, Slezané odehráli 20 utkání, z nichž vyhráli 18krát! Třinečtí prohráli pouze doma v „movember-zápase“ s Kometou 2:3 a poslední listopadový den na Spartě. Mezi 27. a 39. kolem dokonce vyhráli všech 13 utkání jedné extraligové čtvrtiny. To se nikdy nikomu nepovedlo, Oceláři tak ustanovili rekord v počtu vyhraných zápasů za sebou v jednom extraligovém ročníku. O jeden zápas více, tedy 14, vyhráli Pardubičtí v roce 2010, avšak jednalo se o 12 utkání play off po sobě a první dva zápasy nového ročníku 2010/2011, mezi zápasy tedy byla pětiměsíční přestávka.

Poslední čtvrtina základní části byla ve znamení udržení dostatečného náskoku na druhého. Oceláři měli místy i více než desetibodový náskok, který si udrželi, byť Litvínov díky stálé formě a naopak výpadkům Třince jej stáhl na pouhé dva body. Na Třinecké v závěrečných 13 kolech plně dopadl celosezónní hendikep nekonečné řady zranění a nemocí, kdy Ocelářům v některých zápasech chyběla i polovina základní sestavy. Přesto všechno Slezané vyhráli základní část a podruhé v klubové historii získali Prezidentský pohár. Třinec v poslední čtvrtiny šestkrát vyhrál a sedmkrát prohrál.

Oceláři tedy do play off šli s důležitým bonusem – první místo v základní části totiž zaručuje ve všech případných třech kolech play off začátek série a případné rozhodující sedmé utkání na domácím ledě. Svěřenci trenérů Kalouse a Varadi dostali do čtvrtfinále Mladou Boleslav, tedy klub, který se poprvé ve své historii dostal do play off – v předkole vyřadil Plzeň a hrál tudíž čtvrtfinále. Boleslavští hráli uvolněně, naopak Oceláři se stále potýkali s nekompletní sestavou. Třinečtí sice vyhráli 4:1 na zápasy, ale Boleslav zaslouží za předvedené výkony plný respekt. Třinec vyhrál všechna utkání pouze o jediný gól, naopak Mladá Boleslav si zápas číslo tři, který se hrál v jejich ŠKO-ENERGO aréně, užila a vyhrála 5:2.

Semifinále proti sobě opět po dvou letech a potřetí v historii svedlo Oceláře a pražskou Spartu. Mnozí experti sérii označili za předčasné finále, těžko soudit, zda jím skutečně bylo, každopádně k vidění byl parádní hokej plný neskutečných momentů. První dvojzápas v Třinci Oceláři zvládli stoprocentně. Úvodní střetnutí dokonce Sparta sehrála velmi nekoncentrovaně a Třinec mohl slavit díky vítězství 6:2. Druhé utkání bylo strhující drama, hosté byli blízko srovnání série, ale v koncovce normální hrací doby srovnal skóre Doudera a rozhodnutí v prodloužení přinesl Rothův ťukes. Dvojzápas v Praze sehráli výborně zase domácí – vyhráli 4:1 a 2:1 v prodloužení, a tak se jelo opět do Třince k pátému zápasu za vyrovnaného stavu. Páté utkání přineslo velký bonus na třinecké straně – poprvé od výše zmíněného listopadového utkání v Plzni se v sestavě Ocelářů představil Zbyněk Irgl. Zápas skončil 2:2 a dospěl až do nájezdů. Ty přinesly drama v šesti sériích, Irgl jel třikrát a dal dva góly. Irgl ale se svým přínosem do semifinálových bojů nekončil. Šesté utkání bylo totiž v sérii poslední, skončilo 2:3 z pohledu domácí Sparty a rozhodující gól si opět připsal Irgl.

Třinec se tak potřetí v historii probojoval až do finále. Jeho soupeřem byl druhý tým základní části – Litvínov, který hrál finále poprvé po 19 letech. Oceláři začali sérii dvěma domácími porážkami, což zcela změnilo poměr sil ve finálových bojích. Třinec pak v Litvínově vyhrál hned první zápas 1:0, což znamenalo, že série se ještě vrátí do Slezska. Vrátila se za stavu 1:3 z pohledu Ocelářů a pátý zápas mohl být poslední. Až pár desítek sekund před koncem normální hrací doby za stavu 0:1 pro Litvínov vyrovnal Plíhal a domácí ultimátní zápas vyhráli až díky nájezdům – ty rozhodl jediný úspěšný pokus Vladimíra Draveckého. Šesté utkání jako by bylo formalitou – Třinečtí od počátku hráli výborně, Litvínovu moc šancí na to rozhodnout finále na domácím ledě nedali, trpělivě navršovali skóre a nakonec vyhráli 6:3. Litvínovská Verva se ani jednou během zápasu nenadechla k naději rozhodnout sérii a slavit titul doma. Byl to však zápas, který se totálně vymykal zbytku finále. Sedmé utkání totiž opět přineslo velmi zarputilý boj a poté, co Litvínov přežil úvodní nápor Ocelářů a čas ubíhal, bylo jasné, že zápas pravděpodobně rozhodne jediný gól. Vše se nakonec vyřešilo v poslední desetiminutovce normální hrací doby – nejprve dal branku Hrňa, ale jak se ukázalo, úmyslným kopnutím. Následně už zcela regulérní branku vstřelil Lukeš, který v poslední minutě pečetil výsledek do prázdné branky, a bylo tak jasné, že Litvínov oslaví svůj historický titul. Klub z Třince tak ve své 20. sezóně mezi elitou oslavil čtvrtou medaili.


V listopadu postihla třinecký tým a celou českou hokejovou veřejnost závažná zpráva. Zbyněk Irgl, jeden z nejšikovnějších útočníků, které český hokej vychoval, a asi největší předsezónní posila Ocelářů, musel přerušit kariéru kvůli rakovině ledviny. Irgl ukázal neskutečnou vůli po životě i hokeji. Před play off začal naplno trénovat s týmem a uprostřed semifinálové série se Spartou naskočil zpátky do hokejového kolotoče. Vstřelil vítězné góly pátého a šestého semifinále, díky kterým Oceláři postoupili 4:2 na zápasy do finále extraligy.

Statistiky – kanadské bodování

Kanadské bodování základní části:
poř Jméno a příjmení        Z  G  A  B
 1. Jiří Polanský          46 18 25 43
 2. Jakub Orsava           52 20 19 39
 3. Martin Adamský         43 22 14 36
 4. Vladimír Roth          35  9 24 33
 5. Erik Hrňa              27 16 15 31
 6. Vladimír Dravecký      50  7 21 28
 7. Kamil Kreps            39  5 20 25
 8. David Nosek            46  5 18 23
 9. Jakub Klepiš           17  7 14 21
10. Tomáš Plíhal           28 11  9 20
11. Zbyněk Irgl            19 11  8 19
12. Daniel Rákos           42  9  8 17
13. Lukáš Žejdl            37  6 11 17
14. Marek Trončinský       35  2 12 14
15. Rostislav Klesla       41  5  8 13
16. Milan Doudera          52  2 11 13
17. Marek Růžička          38  6  4 10
18. Josef Hrabal           21  4  5  9
19. Adam Rufer             26  4  4  8
20. Lukáš Galvas           48  1  6  7
21. Radim Matuš            39  4  2  6
22. Štefan Ružička          7  2  4  6
23. Aron Chmielewski       19  2  2  4
24. Tomáš Linhart          51  0  4  4
25. David Cienciala        32  3  0  3
26. Antonín Pechanec        1  1  2  3
27. Denis Kindl            27  0  2  2
27. Lukáš Jašek            27  0  2  2
29. Michael Foltýn         15  1  0  1
30. Ondřej Kovařčík         3  0  1  1
31. Lukáš Doudera          10  0  1  1
32. Jakub Matyáš           15  0  1  1
33. Jurij Repe              1  0  0  0
33. Marian Adámek           1  0  0  0
35. Michal Sztefek          2  0  0  0
35. Tomáš Franek            2  0  0  0
35. Vít Christov            2  0  0  0

Brankáři v základní části:
poř Jméno a příjmení    Z  Min  OG  Zás. Prům.   %  SO
 1. Šimon Hrubec       37 2130  71  863  2,00  92,4  6
 2. Peter Hamerlík     16  943  36  372  2,29  91,2  2
 3. Miroslav Svoboda    1   60   6   18  6,00  75,0  0

Kanadské bodování play-off:
poř Jméno a příjmení        Z  G  A  B
 1. Erik Hrňa              18  7  6 13
 2. Štefan Ružička         18  2 10 12
 3. Jiří Polanský          16  5  5 10
 4. Jakub Klepiš           18  4  5  9
 5. Tomáš Plíhal           17  4  4  8
 6. Vladimír Dravecký      18  4  3  7
 7. Martin Adamský         16  2  4  6
 8. Lukáš Galvas           16  2  3  5
 9. Tomáš Linhart          18  2  3  5
10. Jakub Orsava           16  0  5  5
11. Milan Doudera          18  4  0  4
12. Zbyněk Irgl             9  2  2  4
13. Vladimír Roth          16  1  2  3
13. Radim Matuš            16  1  2  3
15. Rostislav Klesla       16  0  3  3
16. David Cienciala        18  2  0  2
17. Daniel Rákos            8  1  1  2
18. Josef Hrabal           10  1  0  1
19. Antonín Pechanec        7  0  1  1
20. Marek Růžička          11  0  1  1
21. Marek Trončinský       12  0  1  1
22. Jakub Matyáš            1  0  0  0
22. Aron Chmielewski        1  0  0  0
22. Lukáš Jašek             1  0  0  0
22. Ondřej Kovařčík         1  0  0  0
26. Michal Sztefek          2  0  0  0
27. Lukáš Žejdl             4  0  0  0
27. Kamil Kreps             4  0  0  0
29. David Nosek             8  0  0  0
30. Michael Foltýn         10  0  0  0

Brankáři v play-off:
poř Jméno a příjmení    Z  Min  OG  Zás. Prům.   %  SO
 1. Peter Hamerlík      4  254   5  105  1,18  95,5  1
 2. Šimon Hrubec       15  876  34  365  2,33  91,5  0
 3. Miroslav Svoboda    1    1   0    4  0,00 100,0  0
×
Dnes v 18:00 | Jun.
HC Oceláři Třinec
HC Energie Karlovy Vary
×
Dnes v 13:00 | Dor.
HC Oceláři Třinec
HC Dynamo Pardubice