Semifinále startuje! Sérii začneme venku

28.03.2018 · Daniel Ježek, Michal Samiec
Krátká pauza je za námi, již ve čtvrtek znovu jdeme do boje! Další překážkou v cestě k vytouženému úspěchu bude hradecký Mountfield, semifinále své brány otevře na východě Čech. Úvodní dva duely uvidí ČPP aréna, oba zápasy živě nabídne ČT Sport. Ukažme i Mountfieldu, co znamená síla dračí!

Základní část byla z pohledu Hradce vydařená. Mountfield vybojoval druhé místo, ve čtvrtfinále se tak utkal s vítězným týmem předkola. Tím byli liberečtí Bílí Tygři, kteří nebyli daleko od senzace. Tým zpod Bílé věže čelil soupeřově mečbolu navíc na jeho vlastním ledě, Hradečtí ale obtížnou situaci zvládli a postoupili do semifinále, kde se utkají s Oceláři.

Mountfield Hradec Králové

Na koho by si měli Oceláři v semifinálové sérii dávat největší pozor? Pojďme se podívat na ofenzivní statistiky analytickým pohledem. Jako nejnebezpečnější hráče soupeře jmenovat Petra Koukala, Jiřího Šimánka a Rudolfa Červeného – produkce Hradce Králové s těmito hráči na ledě v přepočtu na 60 minut hry by byla více než 36 střel na utkání. Jméno Jiřího Šimánka, který však odehrál zatím pouze dva zápasy, je zajímavá také tím, že na branku Mountfieldu při jeho pobytu na ledě by v přepočtu na 60 minut letělo pouze 14 střel! Což je v průměru o téměř osm střel méně než u jeho spoluhráčů. Nejvíce gólových šancí, tedy pokusů ze čtyřúhleníku před samotným brankovištěm soupeře, mají na svém kontě Lukáš Cingel (10) a dvojice Bedřich Köhler – Radek Smoleňák (po osmi). Při pobytu Andrise Džeriņše na ledě zase 69 % šancí, které na ledě při hře vzniknou, jsou pro jeho tým.

Pokud se podíváme na jiné než ofenzivní statistiky, tak velkou výhodu má tým, který dokáže často pro sebe získat puk při vhazování. Z hráčů pravidelně chodících na vhazování jsou nad padesátiprocentní úspěšností Andriš Džeriņš (60 %) a Roman Kukumberg (51,5 %). Říká se, že v dnešním hokeji zápasy pravidelně rozhodují standardní situace, tedy přesilovky a oslabení. Hradečtí hokejisté ve čtvrtfinále stejně jako Třinec využili šest přesilových her, ale hráli o čtyři méně, mají tedy lepší využití – Mountfield využil necelých 21 %, Oceláři lehce přes 18 % početních výhod. Oceláři ale mají podstatně lepší oslabení – hráli o šest početních nevýhod více (30 oproti 24), ale dostali o gól méně (3 oproti 4). Třinečtí se neubránili 10 % přesilovek Dynama Pardubice, Hradec inkasoval v 16 % svých oslabení.

Je jasné, že semifinále bude i o fyzických schopnostech obou týmů. Radegast Index Mountfieldu vede obránce Blaž Gregorc, nejčastěji hitujícím hráčem je útočník Jan Berger, který spolu s druhým v pořadí Michalem Dragounem jako jediní překročili hranici 10 hitů v 7 utkáních. Nejčastěji blokujícím hokejistou je Bedřich Köhler, který zastavil dráhu osmi pukům. Ve všech těchto ukazatelích třinečtí hokejisté dominují nad svým soupeřem, je tedy možné očekávat, že se hráči Hradce Králové ve druhém kole play off budou v defenzivní činnosti a černé práci zdokonalovat.

Hradec jsem si přál o malinko víc, říká Jiří Polanský

Po třech letech znovu semifinále, je cítit úleva?
První kolo je vždycky nejtěžší, zvlášť když za sebou máte vydařenou sezónu. Tu my v Třinci měli, ať už se jedná o základní část, nebo skvělou Ligu mistrů, kde jsme došli do semifinále. Čtvrtfinále pak je takové divné. Všichni si říkají chceme, chceme, kluci vnitřně cítí, že se přes prvního soupeře musí přijít. Takže teď panuje dobrá nálada, ale žádné podcenění dalšího kola. Je to jen první krok. Jsem rád, že jsme ho udělali správně, čeká se ale na to, jak na to navážeme.

Sledoval jsi sedmý zápas Hradce s Libercem?
Hokej jsme sledovali. O malinko víc jsem si přál Hradec. Pocházím z Brna, takže by tam byla rivalita. Pro mě jako útočníka ve hře Hradce jsou věci, které mě jsou příjemnější. V základní části se nám proti nim moc nedařilo, play off ale maže celou základní část. Oni taky hráli na sedm zápasů, je to velice podobný tým, jako mají Pardubice. Neřeknu, co budeme hrát, přál jsem si ale Hradec.

Kde jsi ten zápas sledoval?
Doma, ale s klukama jsme si psali, jak se utkání vyvíjí. Všichni to sledovali. Dostaly se tam všechny týmy z první pětky, kromě čtvrtých Vítkovic. Nad Hradcem jsem trochu váhal poté, co v sérii prohrávali 3:2, kdy to Liberec famózně otočil. Je vidět, že mají vnitřní sílu. To je pro nás zvednutý prst a ukazatel toho, co všechno jsou schopni. Je pro nás určitě lepší se dívat na soupeře pro další kolo takhle, kdy těžce otáčí sérii, než když třeba vyhraje ve čtyřech zápasech.

Venca Varaďa před sezónou říkal, že stavíte nový tým na mladých hráčích. Teď to přineslo ovoce, je cítit nějaká změna v týmu?
Od začátku sezóny se nastavil trend, že jeden má stejná práva jako ten druhý. Všichni jsme na stejné úrovni. Je úplně skvělé, že třeba v tom sedmém zápase nám mladí kluci takhle pomohli. To je dobrá zpráva do budoucna, a také pro naše mládežnické kategorie. Ti kluci vidí, že v Třinci i v těch důležitých zápasech mohou rozhodnout vlastní odchovanci. Mladší kluci, kteří hokej sledují a chodí na něj, vidí, že tu šanci mají.

Postupem do semifinále se Oceláři kvalifikovali do dalšího ročníku Ligy mistrů, jsi rád?
Letos jsme v Třinci nastavili laťku strašně vysoko, kluci mají chuť to znovu zopakovat. Měli jsme neskutečnou podporu fanoušků, bez toho by ta Liga mistrů nebyla až takovým zážitkem. Když s vámi cestuje celé letadlo a oni vám i venku vytvoří domácí atmosféru, je to něco úplně jiného, když jedete na zápas, kde vás nikdo nečeká. Padesát procent našeho úspěchu udělali fanoušci. Někdy potřebujete jen trošku, abyste byli lepší, než soupeř. V tomhle nám hodně pomohli.

Vzájemné zápasy v základní části

1. vzájemný zápas, 5. kolo, 17. září 2017 (ČPP arena, Hradec Králové)
Mountfield HK – HC Oceláři Třinec 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 28. Köhler (Kukumberg, Rosandić), 44. Köhler (Bednář, Džeriņš), 45. Köhler – 7. Martin Růžička. 4 760 diváků