Se zápasovým vytížením mohu být spokojený, hlásí Jakub Kania

11.12.2013 · Martin Stebel
Pokud v jakémkoliv sportovním klubu figuruje v kádru odchovanec, je to všeobecně vnímáno jako potřebná "přidaná hodnota". Obránce Jakub Kania neměl v mateřském oddílu vždy na růžích ustláno, letos se však zdá, že spolehlivými výkony získal v třinecké defenzivě stabilnější pozici.

Statistika nuda je - má však cenné údaje. V aktuální sezoně Jakub posbíral z 29 možných extraligových startů 24. Jeho průměrný "ice-time" je 12 minut. V bilanci účasti na ledě má v současné době na kontě sedm kladných bodů, což jej v obraně Ocelářů řadí na druhé místo hned za Tomáše Linharta: "Přiznám se, že statistiky moc pečlivě nesleduji. Je fajn, že mám sedm plusových bodů, ale nedaří se mi v produktivitě, tam by to asi mohlo být lepší. Na druhou stranu vím, že od sbírání kanadských bodů máme v týmu jiné hráče. Sám se cítím spíš jako defenzivní obránce, dopředu se pouštím jen tehdy, když je to nutné."

Bývalý mládežnický reprezentant si stálé angažmá v Třinci musel poctivě zasloužit. Cesta k současné pozici byla opravdu poměrně trnitá: "V minulých sezonách jsem různě pendloval mezi extraligou a první ligou. Kdysi to bylo v Třebíči, loni jsem si to vyzkoušel v Hradci. Jsem rád, že už nemusím tolik cestovat, ale pokud se na to dívám jinak, tahle zkušenost nebyla vůbec špatná, v první lize jsem se rozehrál. Je super, že letos mi to vyšlo v extralize, protože to je jiná úroveň, mohu hokejově růst."

22letého obránce jsme zastihli v útrobách Werk arény, kde zrovna ukončil tréninkovou jednotku. Nejprve ostrý zápřah na ledě, poté ještě s kondičním trenérem "nášup" v posilovně. Mladý zadák si je plně vědom, že pokud chce udržet své místo, musí velmi tvrdě pracovat: "Jsem pochopitelně rád, že momentálně pravidelně nastupuji. Také se svým zápasovým vytížením mohu být spokojený, ale konkurence v obraně je velká, proto musím stále makat, abych nepolevil na tempu. Nikdo nedostane nic zadarmo."

Třinecký hráč s číslem 42 nedávno zaujal velice efektním bodyčkem, kterým nekompromisně poslal k ledu pardubického ostrostřelce Petra Sýkoru. Jeho akce byla po zásluze nominována do "Zlaté helmy": "Celé to vyplynulo ze situace. Sýkora přejel půlící čáru, stál jsem blízko, proto jsem ho zkusil trefit, naštěstí to vyšlo. V opačném případě by asi jel sám na branku. Takový bodyček v tréninku samozřejmě nenacvičíte, vždy záleží na konkrétní situaci. Občas to jednoduše klapne," směje se a pokračuje na téma dalšího programu svého mužstva: "Doufám, že v Plzni urveme nějaké body. Proti Chomutovu musíme jednoznačně uspět, ať máme v reprezentační přestávce větší klid!"

HC Motor České Budějovice