Preferujeme individuální přípravu, shodují se Roth, Růžička, Petružálek a Irgl

26.07.2017 · Martin Stebel
Je pro vrcholového sportovce přínosnější individuální letní příprava či tréninky ve větším kolektivu? Tuto otázku si občas kladou fanoušci i odborníci. Několik našich hráčů zvolilo první variantu a například Zbyněk Irgl je horlivým zastáncem "individuálu". Velezkušený útočník dokonce tvrdí, že za pár let bude toto jednoznačně preferovaný způsob přípravy. Přinášíme postřehy některých Ocelářů, kteří upřednostnili samostatný trénink.

Vladimír Roth: "Byl jsem týden na týmovém kondičním soustředění v Tatrách, jinak jsem měl individuální plán u mého kouče v Praze. Nebylo to nijak odlišné od minulých let. Preferuji osobní přístup, protože vím, na které věci se mám konkrétně zaměřit. Tento způsob tréninku už praktikuji zhruba pět let. Vždy to probíhá tak, že jsme maximálně dva až tři kluci, trenér na nás má víc času, všechno si hlídá. Letos jsem používal airbike, hodně jsem se zaměřil na správné dýchání, což je naprostý základ. Jsou to věci, které mohou hráče posunout dál."

Simulace pohybu na ledě Vladimíra Rotha při kondičním kempu Ocelářů v Tatrách.

Martin Růžička: "Stejně jako každé léto jsem trénoval v Kanadě. Znovu to byly komplexní cviky zaměřené hlavně na sílu, výbušnost a dynamiku. Jednou týdně se chodí běhat na atletický stadion, měl jsem proto i speciální běžecký trénink. Celou dobu jsem byl ve spojení s Vencou Varaďou, který chtěl kontakt na mého kondičního trenéra. Myslím, že obecně individuální trénink je pro hráče efektivnější."

Jakub Petružálek: "Dvakrát jsem letos byl s Oceláři v Tatrách, kde to bylo perfektní, bavily mě jak kruhové tréninky, tak i krátké a dynamické výběhy po sjezdovce. Jinak to ovšem byla individuální příprava. Zhruba do osmnácti let jsem upřednostňoval kolektivní trénink, ale poté jsem pět let působil v Kanadě. Tehdy jsem si uvědomil, že víc mi sedí individuální příprava, eventuálně někdy v kolektivu 3-4 dalších lidí. Měl jsem možnost srovnat obě varianty a víc mi opravdu vyhovuje trénink v malé skupince či dokonce sám. Tři týdny volna, které v některých klubech dostanete, jsou pro mě ztrátové. Po sezoně si dám jen velmi krátké volno, ale je to jen relativní odpočinek, protože do aktivního pohybu jsem tak trochu maniak. Nejsem ten typ, který jede někam na čtrnáct dní dovolenkovat a neděla nic. V letním období miluji tenis, inline hokej a výjezdy na kole do kopců."

Tréninkové úsilí Jakuba Petružálka během letošní přípravy Ocelářů na Slovensku.

Zbyněk Irgl: "Poměrně dost času jsem trávil v posilovně, i když letní tréninky nejsou jen o síle, ale taky o vytrvalosti. Byly tam výběhy, přesněji řečeno rychlá chůze na Lysou horu. Mám svého kondičního trenéra, se kterým spolupracuji už snad dvacet let. Mám pocit, že budoucnost vrcholového sportovce je v tom, že se to bude ubírat směrem k individuální přípravě. Myslím si, že do pěti let budou individuálně trénovat skoro všichni. Člověk má víc času, zaměřit se na to, v čem má problém, soustředí se na to, co akutně potřebuje."

Dnes v 18:00 | Jun.
HC Energie Karlovy Vary