Marek Zadina: Nabídka z Třince se neodmítá!

02.05.2017 · Martin Stebel
Elegantní bruslař s vytříbenou technikou a gólovým instinktem. Tak mohou příznivci Ocelářů vzpomínat na hráčskou kariéru MARKA ZADINY, jenž se do města pod Javorovým vrchem vrací po třinácti letech, tentokrát na pozici asistenta hlavního kouče Václava Varadi. "Nabídka z klubu, kde jsem navíc strávil nejlepší léta své kariéry, se neodmítá," tvrdí 45letý trenér.

Jaká byla vaše prvotní reakce ohledně nabídky na post asistenta A-mužstva Ocelářů?

Bylo to hrozně nečekané. Minulý čtvrtek mi volal Venca Varaďa, že by se mnou chtěl mluvit a dal mi nabídku, abych mu dělal asistenta tady u Ocelářů. Pro mě to byl šok. Něco takového, že se ještě někdy vrátím do Třince, bych už v životě nečekal. Na druhou stranu mě to potěšilo, protože jako hráč jsem tady zažil hrozně příjemné pocity. A přiznám se, moc jsem nad tou nabídkou ani nepřemýšlel. Jsou tu skvělí hráči, kteří to dokazují každou sezonu. Kvalitu v sobě mají obrovskou, v těch hráčích to je, jsou výborní a když budou pracovat, věřím, že se to projeví. Věřím, že i mě bude taková práce naplňovat a bavit. S hráči se budu hlouběji poznávat průběžně během letní přípravy a v přípravném období na ledě a věřím, že to začne všechno fungovat a že to bude dobré.

V Třinci jste naposledy působil před třinácti roky. Přicházíte tedy do nové arény. Jaké dojmy to ve vás vyvolává?

Je to tady opravdu krásné, hrozně se to posunulo za těch x let, co jsem tu nebyl. Nová velká hala, nová malá hala, ty podmínky pro rozvoj hráčů jsou tady na extraligové poměry skvělé. I ti hráči, kteří tu jsou, jsou výborní. Jdu sice do nového prostředí, ale ty pozitivní vzpomínky na léta, která jsem tu strávil, jsou tady taky.

Předpokládám, že důležitou roli při rozhodování hrál i fakt, že v klubu stále působí dost lidí, se kterými jste kdysi spolupracoval.

S Honzou Peterkem jsem ještě hrál, s ním se znám prakticky z celé své hokejové kariéry. Viceprezident klubu pan Czudek tady taky působil už v době, kdy jsem ještě hrál. Znám se i s Vencou Varaďou, vím, o koho se jedná a přiznám se, že díky těmto lidem je to trošku snazší udělat takový krok zpátky z Pardubic do Třince.

Známkou důvěry ve vaše schopnosti je tříletá smlouva.

Venca, když tady podepsal kontrakt na tři roky, tak se zmínil, že by chtěl, ať spolu spolupracujeme po celou tu dobu. Takže máme oba smlouvu na tři roky. Já to vnímám jako ocenění své práce, kdy jsem většinu času strávil u mládeže v Pardubicích, poslední dobou u juniorky, pak jsem měl krátkou anabázi i v "áčku" v Pardubicích, ale k tomu bych se nechtěl vracet. Teď jsem tady a budu pracovat na 100% pro Oceláře.

Vedení Ocelářů nedávno oznámilo, že klub chce ve větší míře poskytovat prostor mladším hráčům. Jako bývalému trenérovi mládeže je vám tahle koncepce blízká, že?

Stoprocentně. Když se s mladými hráči dobře pracuje a jsou postupně zařazováni do týmu a dostanou prostor, tak můžou ukázat svoje kvality. Takové cestě se vůbec nebráním! Ti zkušení hráči, kteří tu jsou, jsou špičkoví, mladí se od nich můžou učit, starší jim poradí, co a jak a pokud mladí budou naslouchat, tak můžu říct, že pro ně nic lepšího nemůže být. Mladí hráči jsou specifičtí v tom, že postupně dospívají, vyvíjejí se a pokud se s nimi bude dobře mluvit, tak je to pro ty mladé hrozné plus. Ti současní či bývalí reprezentanti, kteří tu jsou, mají našim mladým hráčům co předat, různé postřehy atd. Ale samozřejmě je jasné, že mladí si to místo v sestavě budou muset vybojovat sami.

Jste v Třinci zatím krátký čas, ale proběhla už s vašim kolegou Varaďou diskuse na téma bližšího rozdělení kompetencí?

Teď si budeme postupně nastavovat, co by Venca potřeboval, co by ode mě čekal. Samozřejmě, něco jsme si řekli, něco jsme si nastínili, ale já si myslím, že všechno má svůj postupný vývoj a domnívám se, že tak to bude pokračovat i tady. Venca vedl reprezentační osmnáctku, já jsem byl posledních cca 5 let u mládeže Pardubic, takže práci s mladými máme v krvi. Říkal jsem mu, co s mladými dělám, co jim na ledě ukazuji, co se jim snažím předat a Venca to vyhodnotil, že by to bylo dobré doplnění realizačního týmu, proto jsem tady.

Jak už jste avizoval, mládí není zásluha. Jaké atributy musí mít hráč, aby byl jeho hokejový růst co nejlepší?

Největší devíza mladých hráčů je v dravosti, v tahu na bránu, ve snaze chtít se prosadit, v rychlosti. Oni jsou tím pomyslným svěžím větrem a tak by měl být podle mě nakombinovaný každý mančaft.

Tahle otázka se nabízí. Váš syn Filip patřil k tahounům reprezentační osmnáctky. Bude následovat svého otce směrem k Ocelářům?

Teď určitě ne. Filip má ještě platný kontrakt v Pardubicích a co bude v budoucnu, se uvidí. Ale jeho zařazení do "áčka" Pardubic je důkazem, jak by ta práce s mladými "měla vypadat".