Krajské derby číslo 101: Vítkovice přivítají Oceláře!

14.01.2017 · Martin Stebel, Michal Samiec
Extraligový kolotoč se kroutí ve zběsilém tempu, v neděli je na programu už 39. kolo. Základní část letošního ročníku tedy napíše poslední kapitolu třetí čtvrtiny. Od 15:30 hodin bude Ostravar aréna svědkem další konfrontace dvou mužstev z moravskoslezského kraje. Tradiční a ostře sledované derby tak načne druhou stovku vzájemných soubojů.

HC Vítkovice Ridera

Ostravští hokejisté aktuálně neprožívají příliš pozitivní období. Z posledních pěti zápasů odešli hned čtyřikrát poraženi, jediným triumfem přitom byl skalp utrápených Pardubic v domácím prostředí. Přesto se ale tým z krajské metropole stále drží v relativně klidném středu tabulky, momentálně svěřenci hlavního kouče Jakuba Petra figurují na osmé příčce, ale soupeři z nižších příček se nepříjemně dotahují. Eventuální kompletní bodový zisk v nedělním utkání by tak Rideře výrazně pomohl k upevnění pozic, které garantují alespoň předkolo play-off.

Hlavní problém letošních Vítkovic? Tím je zřejmě slabá produktivita. Považte sami. Hráči s rytířem Vítkem na prsou letos skórovali zatím jen 84krát, což je v rámci extraligy druhá nejhorší bilance. Už pouze poslední Karlovy Vary mají slabší ofenzivu. V kanadském bodování je na tom nejlépe navrátilec z KHL Ondřej Roman, jehož aktuální statistika je devět gólů a dvanáct nahrávek. Výraznou osobností v obraně je znovu třineckým fanouškům dobře známý Jan Výtisk. Sympatický drsňák, který se nebojí rozdat i přijmout rány, jak rovněž blokovat střely, letos naprosto ovládl statistiky Radegast indexu v rámci celé Tipsport extraligy.

Ridera hrubě nezvládla páteční duel na ledě Olomouce, které podlehli 0:5. Pozápasový komentář bývalého skvělého zadáka, v současné době asistenta Pavla Trnky byl proto ve výrazně kritickém duchu: "Zápas se mi hodnotí velice těžko. Soupeře jsme dostávali v průběhu prvních dvou třetin pod tlak, ale bez gólového efektu. Třetí třetinu jsme předvedli, nebojím se říci, až trapný výkon. Hráči, kteří by měli být nadprůměrní, dnes nepřevedli požadovanou hru, což by se stávat nemělo."

Poslední zápas Vítkovic:
13. ledna: HC Olomouc - HC Vítkovice Ridera 5:0 (2:0, 0:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 19. Burian (Herman, T. Mikúš), 20. Strapáč (Jaroměřský, J. Mikúš), 41. Ondrušek (Eberle, J. Mikúš), 56. Laš (Skladaný), 60. Vyrůbalík (Herman, Škůrek)

Sestava Vítkovic v posledním zápase: Bartošák - Hrbas, Sloboda, Klok, L. Kovář, Výtisk, Urbanec, D. Krenželok - D. Květoň, Roman, Tybor - Olesz, Stastny, Szturc - Kucsera, Kolouch, Vandas - Zdráhal, E. Němec, Tomi

Z kabiny Ocelářů

Stejně jako Vítkovice, ani Oceláři nemají v těchto dnech optimální formu - po dvou prohrách v řadě přenechali pozici extraligového lídra Liberci. O reparát a zároveň návrat ztracené důvěry některých fanoušků se svěřenci trenérského dua Kýhos-Mucha pokusí na ploše Ostravar arény, kde už letos ukázali svůj potenciál. Při prvním derby se zrodila jasná výhra červenobílých poměrem 5:0. Na základě současných výsledků ale lze prognózovat, že tentokrát to nebude pro hosty tak snadná záležitost.

Pozitivní zprávou pro všechny sympatizanty klubu zpod Javorového je, že marodka týmu se pomalu ale jistě vyprazdňuje. Ještě před týdnem absentovalo během utkání v Hradci hned šest hráčů, momentálně nemůže kvůli otřesu mozku nastoupit pouze Martin Růžička, autor hattricku z posledního vzájemného klání v Ostravě. "Páteční nezdar musíme hodit za hlavy, chceme se poučit z chyb a do nedělního utkání jít s čistou hlavou. Před námi je derby a můžeme to odčinit," burcuje asistent trenéra René Mucha.

Souboj v Ostravě bude zcela určitě sledovat solidně zaplněná aréna, atmosféra derby je vždy specifická a bouřlivá. Dá se předpokládat, že i tentokrát budou mít hosté mohutnou podporu svých příznivců a ti budou doufat ve stejně zdařilé střetnutí, jak tomu bylo na konci úvodní čtvrtiny.

Poslední zápas Ocelářů:
13. ledna: HC Oceláři Třinec – BK Mladá Boleslav 0:3 (0:2, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 3. Klepiš (Ďurač, Bernad), 3. Musil (Hyka), 33. Hyka (Trončinský, Lenc).

Sestava Ocelářů v posledním zápase: Hrubec (Hamerlík) – Linhart, Roth, Hrabal, Krajíček, M. Doudera, Nosek – Rákos, Kreps, Dravecký – Adamský (A), Kane, Irgl (C) – Petružálek (A), Marosz, Hrňa – Chmielewski, Špirko, J. Sýkora

Poslední vzájemný zápas

Páteční podvečer přinesl sté moravskoslezské hokejové derby. WERK ARENA viděla souboj Ocelářů s Vítkovicemi, jednalo se o velmi vyrovnanou bitvu. Ta začala velmi rychle, po dvanácti minutách na kostce svítil stav 2:1 pro domácí. Vše nakonec vyvrcholilo v prodloužení, které rozhodl Jakub Petružálek.

2. prosince 2016: HC Oceláři Třinec – HC Vítkovice Ridera 3:2 prodl. (2:1, 0:1, 0:0 - 1:0.)
Branky a nahrávky: 2. Adamský (Kane, Krajíček), 6. Hrňa (Roth), 61. Petružálek (Roth) – 3. Kucsera (Tybor, Hrbas), 26. Výtisk (Olesz, Stastny).

Bilance doma: 20 zápasů, 10-4-0-6, skóre 52:44, 38 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 5 výher (1 v prodl.) – 5 proher (1 v prodl.), skóre 23:27, 15 bodů
Aktuální série: 2 prohry
Lídr kanadského bodování: Ondřej Roman 20 (9+11)
Nejlepší střelec: Ondřej Roman, David Květoň oba 9
Nejlepší nahrávač: Karol Sloboda 13
Nejproduktivnější obránce: Karol Sloboda 13 (0+13)
Zblokované střely: Jan Výtisk 103
Brankáři: Patrik Bartošák, 30 zápasů – 14 výher, 16 proher, úsp. 92,09 %, prům. 2,30 g/z, 2 SO
Daniel Dolejš, 13 zápasů – 7 výher, 6 proher, úsp. 92,81 %, prům. 2,38 g/z, 0 SO
Hrál v drese soupeře: David Květoň, Jan Výtisk, Radoslav Tybor

Statistické okénko – HC Oceláři Třinec

Umístění v tabulce: 2.
Bilance: 38 zápasů, 19-6-6-7, skóre 117:79, 75 bodů
Bilance venku: 18 zápasů, 8-2-4-4, skóre 49:42, 32 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 6 výher (1 v prodl.) – 4 prohry, skóre 23:25, 17 bodů
Lídr kanadského bodování: Rostislav Marosz 26 (13+13)
Nejlepší střelec: Rostislav Marosz 13
Nejlepší nahrávač: Jakub Petružálek 15
Nejproduktivnější obránce: Vladimír Roth 16 (5+11)
Zblokované střely: Josef Hrabal 45
Brankáři: Šimon Hrubec, 29 zápasů – 21 výher, 8 proher, úsp. 93,88 %, prům. 1,73 g/z, 7 SO
Peter Hamerlík, 9 zápasů – 4 výhry, 5 proher, úsp. 91,39 %, prům. 2,49 g/z, 0 SO
Hrál v drese soupeře: Lukáš Galvas, Zbyněk Irgl