Kanada zlatý hattrick nedokonala, mistry Švédi

22.05.2017 · Michal Samiec
Hokejisté českého národního týmu stejně jako loni vypadli již ve čtvrtfinále. Nestačili favorizovaným Rusům a podlehli 0:3. Češi čekají na postup minimálně do semifinále dva roky, na medaili čekají pět let a na zlato dokonce sedm roků. Je to nejdelší čekání v historii samostatné české reprezentace.

V základní skupině, která byla odehrána v kolínské LANXESS areně, byli největšími favority Švédové a Rusové. Ti se potkali hned v úvodním zápase celého turnaje, tento první souboj gigantů vyhráli Rusové po samostatných nájezdech. Kolínskou skupinu však nakonec vyhráli Američané. Ti sice na úvod nečekaně podlehli domácím Němcům (1:2), pak však zvítězili ve všech zbývajících zápasech základní skupiny, když porazili i švédskou (4:3) a ruskou reprezentaci (5:3). Z Kolína do play off ještě nakonec proskočili Němci, kteří odsoudili k cestování do Paříže na čtvrtfinále druhé Rusko.

Pařížskou základní skupinu otevřel zápas Kanady s Českou republikou. Javorové listy sice vyhrály 4:1, zápas však byl otevřený až do samotného závěru. V pařížské grupě udivovali zvadlí Finové, kteří tak tak porazili Bělorusko, proti Česku promrhali vedení 3:0, Nory a Švýcary porazili o gól a s Kanadou prohráli tříbrankovým rozdílem. Skupinu nakonec ovládli Kanaďané, kteří ztratili jediné dva body vinou porážky v prodloužení s týmem helvétského kříže. Druzí byli právě Švýcaři, kteří v závěrečném zápase skupiny, kdy šetřili několik hráčů základní sestavy, dokázali porazit naši reprezentaci. Třetí byli Češi a ze čtvrtého místa postupovali Finové, kteří skončili nakonec o jediný bod před Francií, s níž vysoko prohráli.

Čeští hokejisté vstoupili do základní skupiny šampionátu sympatickým výkonem v zápase s Kanadou. Z vítězství 4:1 se radovali hokejisté Javorového listu, jediný gól vstřelil v 53. minutě Radil. (Foto: Matt Zambonin)

Pokud bychom chtěli vybrat nejzajímavější zápas skupiny A, bylo by to určitě střetnutí domácího Německa s Lotyšskem. Byl to přímý souboj o postup do čtvrtfinále, vlastně takové předčasné play off – mohli bychom říct osmifinále. Uskutečnilo se v poslední možný okamžik – v poslední hrací den základních skupin od 20:15. Vyprodaná aréna přihlížela tomu, jak Němci nejprve získali během 27 sekund ve 32. minutě vedení 2:0, pak jej však během 18 minut úplně promrhali. V 57. minutě dal Lotyšům vedení 3:2 z Hradce Králové nám dobře známý Džerinš. Němci vyrovnali 33 sekund před koncem a až v nájezdech rozhodl Tiffels. Lotyši tak měli nadosah první postup do čtvrtfinále po osmi letech, nakonec jeli domů zklamaní.

Trhák skupiny B v Paříži byl jednoznačně duel Francie s Finskem. Domácí reprezentace země galského kohouta vyhrála 5:1. Šokující výsledek, ale ještě více šokující bylo to, že si Francouzi takovým rozdílem vyhrát jednoznačně zasloužili. Tým Suomi nenašel během celého zápasu žádnou odpověď na výbornou ofenzivní i defenzivní hru Francie a zaslouženě vysoko prohrál. Francie kromě toho však přidala už jen jednu výhru za 3 body a i když měla lepší skóre než Finové, na postup do čtvrtfinále jí chyběl bod. Na rozdíl od některých dřívějších let však francouzští hokejisté neměli žádné strachy o záchranu.

Přímo hollywodský příběh přinesl zápas Francie s Finskem. Hokejisté galského kohouta vyhráli na favorizovaným týmem Suomi 5:1. Francouzi se prezentovali fantastickým, bojovným, ale i technicky vyspělým výkonem, skvěle zachytal brankář Hardy a zrodila se tak překvapivá a historická výhra 5:1. Francouzi však nezvládli další zápasy základní skupiny tak, jak by si představovali a vypadli ještě před vyřazovacími boji. (Foto: Matt Zambonin)

První kolo play off bylo ještě rozděleno do dvou měst, stejně jako základní skupiny. Protože domácí Němci postoupili do play off, byť ze čtvrtého místa, zůstali doma v Kolíně a do Paříže se za svými soupeři museli na jediný zápas přesunout Rusové a Švédové. Oběma to ale prospělo – Rusové zvládli duel s českou reprezentací v poměru 3:0, Švédové si podobě poradili s hokejisty ze země helvétského kříže – vyhráli 3:1. V Kolíně se tak odehrál zápas USA – Finsko. Zde se zrodilo docela překvapení. Američané, kteří odehráli suverénně základní skupinu, vypadli po výsledku 0:2 s Finy, kteří naopak skupinou proklopýtali. Druhý zápas v Kolíně svedl dohromady domácí Němce s Kanadou. Megafavorit ze Severní Ameriky vyhrál „pouze“ 2:1, byť měl výraznou střeleckou převahu – celkově 50:20 a ve druhé třetině dokonce 20:1!

Semifinále přineslo dvě velké klasiky. V odpoledním zápase se střetla Kanada s Ruskem. Pro mnohé to bylo předčasné finále a úroveň zápasu tomu odpovídala. Rusové si během dvou třetin nastřádali trpělivě vedení 2:0, ale ve třetí třetině jako by si Javorové listy řekly, že se sborná určitě ukolébala a vlétly ještě s větší vervou do zápasu. Třetí třetina byla drtivá – Kanada ji vyhrála 4:0 (na střely 19:5) a postoupila do třetího finále za sebou. Druhé semifinále přineslo jasnou převahu Švédů nad Finy – ti si vybudovali nakonec tříbrankový náskok, velký rozdíl byl i ve střelbě, kdy po dvou třetinách Tre Kronor vedli 26:11. Ještě více ztraceným dojmem místy působili Finové v duelu „snížené motivace“, tedy v zápase o bronz. Rusové měli v některých fragmentech zápasu skutečně velkou převahu, vybudovali si v průběhu druhé části vedení až 4:0. Suomi dokázalo snížit na rozdíl jediné branky, ale definitivní pečeť zápasu dal ve 49. minutě Kučerov.

Očekávané finále mezi Kanadou a Švédskem přineslo neuvěřitelnou podívanou. Byť zápas skončil v normální hrací době i po dvacetiminutovém prodloužení „pouze“ 1:1, bylo se ve čtyřech plných třetinách určitě na co dívat. Možná trochu škoda – ale taková jsou pravidla mezinárodního hokeje – že takovýto zápas nerozhodl gól ze hry. Švédové se radovali po vítězných nájezdech, když za ně skórovali Bäckström a Ekman-Larsson, kdežto všechny najíždějící Kanaďany vychytal Henrik Lundqvist.

Soutěž produktivity vyhrál Rus Artemi Panarin, když si v 10 zápasech připsal 17 kanadských bodů (4+13). Nejproduktivnějším Čech byl se sedmi body (1+6) Pastrňák. Tabulku střelců vyhrálo trio – Nikitové Gusev a Kučerov z ruské sborné a William Nylander z týmu mistrů světa, kteří dali po sedmi brankách. Nejlepším střelcem Jandačova týmu bylo se třemi trefami trio Červenka, Horák, Řepík. Nejlepší čísla mezi brankáři měl Henrik Lundqvist – byť odchytal pouze pět utkání. Úspěšnost zákroků nad 94,5 procenta, průměr inkasovaných branek na utkání 1,3. Vysoko byli ještě brankářské jedničky dalších medailistů – Kanaďan Calvin Pickard a Rus Andrej Vasilevskij, který vedl tabulku gólmanů dle čistých kont (neinkasoval třikrát).

Po vypadnutí New Yorku Rangers z bojů o Stanley Cup neváhal Henrik Lundqvist sbalit výstroj a přiletět do Evropy pomoct svým kolegům z reprezentace. A pro Švédy to byl fantastický tah! Lundqvist se prezentoval výbornými výkony, které gradovaly v play off, v němž dostal dohromady všeho všudy tři góly. (Foto: Andre Ringuette)

Český národní tým

Český národní tým vstoupil do turnaje intenzivním víkendem, kdy během čtyř dnů odehrál tři zápasy. Nejprve se jim přes výborný výkon nepodařilo porazit Kanadu, která vyhrála díky dvěma brankám v závěru 4:1. Češi si chuť spravili ale hned druhý turnajový den, když vysokým vítězstvím porazili Bělorusko a navnadili tak sebe i fanoušky na další boje. To bylo ještě podpořeno po zápase s Finskem, kdy Česko brzo prohrávalo 0:3, ale ve třetí třetině během pár minut dokázalo vyrovnat a nakonec díky Hanzlově nájezdu dokonce vyhrát za dva body. Po dvou dnech pauzy se Češi následně střetli ve čtvrtém zápase ve skupině s Nory – naši hokejisté se překvapivě dlouho trápili. Zápas v normální hrací době skončil bezbrankově, utkání rozstřihl až v prodloužení Jan Kovář.

Po dvou jistých výhrách se Slovinskem a především domácí Francií, která předtím šokovala sebevědomou destrukcí Finů, se zdály být rozpačité výkony v dřívější fázi turnaje překonané. Vztyčeným ukazováčkem však byl poslední zápas ve skupině – Češi podlehli Švýcarům 1:3 a to hráli naši soupeři v sestavě, ve které chyběli někteří základní členové. Definitivní konec českým medailovým nadějím přišel ve čtvrtfinále – národní tým nestačil na Rusy a prohrál 0:3. Čeští hokejisté tak od poslední medailové sezóny (2012) dvakrát vypadli v semifinále a skončili nakonec čtvrtí (2014 a 2015) a třikrát skončili ve čtvrtfinále – v roce 2013 na pozdějších vicemistrech Švýcarech, loni na Američanech, kteří skončili později na 4. místě, a letos na třetích Rusech. Konečná bilance národního týmu na letošním šampionátu byla: 8 zápasů, 5 vítězství (dvakrát v nastavení) a 3 porážky při skóre 23:17.

Pravděpodobně nejlepším zápasem z osmi duelů, do kterých národní tým na turnaji v Paříži nastoupil, bylo třetí utkání základní skupiny. Finská reprezentace nad Čechy vedla brzo v první třetině už 3:0. Reprezentační výběr vyrovnal během krátkého úseku ve třetí třetině na 3:3, zápas pak dospěl až do rozhodujících samostatných nájezdů. Jediný gól v nich vstřelil litvínovský Hanzl. (Foto: Matt Zambonin)

Zápasy českého národního týmu v základní skupině MS ve Francii (AccorHotels Arena, Paříž)

16.5. CZE-SUI 1:3 (0:1, 1:1, 0:1), 4531 diváků

Zápas českého národního týmu v play off MS ve Francii (AccorHotels Arena, Paříž)

18.5. RUS-CZE 3:0 (2:0, 0:0, 1:0), 6209 diváků, čtvrtfinále

Slovenská reprezentace

Vladimír Dravecký byl kapitánem slovenské reprezentace, ve které letos úplně chyběli hráči z NHL, zato byla postavena z větší části na hráčích z české extraligy. Dravecký vedl Slováky do všech sedmi zápasů základní skupiny, ve kterých si připsal čtyři kanadské body. (Foto: Andre Ringuette)

Slováci nebudou na tento turnaj vzpomínat zrovna mile. Již v prvním zápase s Itálií, což mohl být papírově ideální soupeř na rozehrání, dlouho tahali za kratší konec. Veledůležité vítězství si nakonec připsali až v prodloužení. Byla to nakonec jediná výhra svěřenců trenéra Cígera na šampionátu. Slováci hráli vyrovnaný zápas s Lotyšskem, ale nakonec prohráli. Podlehli i Dánům a Němcům, ale z těchto zápasů získali alespoň bod. Ze zápasů s favorizovanými Rusy, Američany a Švédy odešli bez bodu a se záporným skóre 3:16. Slovenský národní tým tak nakonec skončil ve skupině se čtyřmi body a bez výhry v normální hrací době předposlední.

Konečné pořadí MS 2017

1. Švédsko, 2. Kanada, 3. Rusko, 4. Finsko, 5. USA, 6. Švýcarsko, 7. Česká republika, 8. Německo, 9. Francie, 10. Lotyšsko, 11. Norsko, 12. Dánsko, 13. Bělorusko, 14. Slovensko, 15. Slovinsko (sestup), 16. Itálie (sestup).

Od roku 2001, kdy navázali na mistrovské tituly z let 1999 a 2000 čeští hokejisté a završili tak zlatý hattrick, se nikomu nepodařilo na toto navázat. Před Kanaďany, kteří mohli přidat po zlatých medailích z let 2015 a 2016 letos třetí a kterým tuto možnost v neděli večer v Kolíně nad Rýnem vzali Švédové, to dvakrát překazili Češi – v roce 2005 triumfem ve Vídni nedovolili dokonat hattrick Kanadě a v roce 2010 vítězným finále právě v Kolíně překazili podobné plány Rusům. (Foto: Andre Ringuette)

Česká reprezentace obsadila na mistrovství v roce 2017 konečné sedmé místo. O dva stupínky si tak pohoršila oproti umístění o rok dřív v Rusku. Ve čtvrtfinále totiž vypadly s Čechy ještě dvě lépe umístěné družiny – Spojené státy, kat České republiky z roku 2015, a Švýcarsko, které si výhrou nad Českem v posledním zápase skupiny zajistilo lepší pozici v tabulce. Sestupuje opět po roce dvojice Slovinsko – Itálie, starosti se záchranou měli Bělorusové nebo i Slováci, kteří vyhráli jediný zápas. Slovensko se muselo mít hodně na pozoru, v případě, že by sestoupilo, hrozilo by mu i odebrání turnaje v roce 2019. Naopak pohodový turnaj mohli odehrát Dánové – jako pořadatel příštího šampionátu nemohli sestoupit.

MS 2018

Pořadateli mistrovství světa 2018 budou poprvé v historii Dánové. Turnaj se uskuteční od 4. do 20. května 2018 v Kodani a Herningu. V obou městech, tedy v Kodani, více než půlmilionovém hlavním městě království, a o 300 km na západ, což je na dánské poměry závratná vzdálenost, položeném ani ne padesátitisícovém Herningu, jsou připravovány moderní arény. V Kodani stojí Royal Arena s kapacitou 12 500 míst a v Herningu se bude hrát v Jyske Bank Boxen s kapacitou o pár set míst menší. Turnaje, který se bude hrát dle stejného klíče jako letošní šampionát, se zúčastní prvních 14 mužstev letošního mistrovství – sestupující Italy a Slovince nahradí pro příští rok Rakousko a nováček z Korejské republiky, který tou dobou bude mít za sebou už olympijský turnaj, ve skupině mimo jiné s českými hokejisty.

První nástřel rozlosování základních skupin hovoří o tom, že Česká republika by se mohla představit ve skupině, jež bude odehrána v Herningu, a to mimo jiné s ruskou sbornou, domácím Dánskem a Slovenskem. Ve druhé skupině by v Kodani proti sobě hráli mimo jiné Kanada, USA a nováček z Korejské republiky. Konečně rozdělení skupin bude známo v nejbližších dnech – pořadatelé pravděpodobně budou chtít přiřadit Švédy do kodaňské skupiny.

Po německém a francouzském mistrovství je už také jasno o pořadatelích dalších turnajů – kromě dánského MS v roce 2018 a toho na Slovensku o rok později, které jsme již zmínili, bylo již před letošním mistrovství přiděleno pořadatelství Švýcarsku (Curych a Lausanne). V Kolíně nad Rýnem se pak rozhodlo o pořadatelích MS v roce 2021 (Bělorusko společně s Lotyšskem, když se bude hrát v hlavních městech) a 2022 (Finsko – Helsinky a Tampere).