Statistické okénko po nejlepší základní části v historii klubu

21.02.2011 · Michal Samiec
Tipsport extraliga dospěla do cíle své první, dlouhodobé části. 364 zápasů, 52 kol – boje začaly 17. září 2010 a skončily o pět měsíců později 20. února 2011. Rozhodlo se pouze o tom, jakou startovní pozici získá deset vyvolených, kteří se utkají o český titul...

Veškeré statistiky v tomto článku jsou aktuální k 20. únoru 2011.

V první části článku je uveden souhrn základních statistických údajů po základní části Tipsport extraligy sezóny 2010/2011. K dispozici je také přehled úspěšnosti v přesilovkách, návštěvnosti, aktuální formy týmů apod.

Lídři extraligy

Ofenzivní statistiky základní části Tipsport extraligy ovládlo plzeňské duo Tomáš Vlasák, který s 68 body vyhrál soutěž o nejproduktivnějšího hráče ligy a s 30 brankami se zároveň stal nejlepším střelcem, a Martin Straka, který zaostal v bodování za týmovým kolegou o 7 bodů, avšak stal se nejlepším nahrávačem, když vyprodukoval 44 přihrávek na gól. Nejproduktivnějším Ocelářem a zároveň nejlepším střelcem i nahrávačem týmu je Martin Růžička.

10. Viktor Hübl (LIT) 45 (16+29)

Martin Straka bojoval na dvou frontách. Po enormní zátěži přes den v kanceláři si chodil večer vyčistit hlavu na led. Výsledkem bylo to, že se Plzeň dotáhla přes bodový odpočet do předkola. Straka spolu s Vlasákem nasbírali dohromady 129 kanadských bodů a ovládli statistiky extraligy.

10. Martin Růžička (TRI) 26

Lukáš Zíb velmi rád a umně podpoří útok. Ve dvou sezónách v Třinci byl vždy nejproduktivnějším obráncem mužstva. Za Oceláře nasbíral ve 109 zápasech rovných 50 bodů (11+39).

Pozici nejproduktivnějšího beka si udržel vítkovický obr Marek Malík, v třineckém kádru se dlouho o tuto pozici přetahovali Lukášové Zíb a Krajíček. Nakonec svou loňskou vizitku nejproduktivnějšího obránce Ocelářů obhájil Lukáš Zíb. Druhý zmiňovaný Lukáš Krajíček se zase stal nejlepším extraligovým hráčem v kategorii plus/mínus.

5. Lukáš Zíb (TRI) 99

Největší přestupová bomba hokejového léta 2010. A sice transfer na trase Philadelphia – Třinec, jehož objektem byl Lukáš Krajíček. Ve své první extraligové sezóně si vydobyl pověst naprosto spolehlivého beka – v hodnocení účasti na ledě nasbíral 22 bodů v plusu.

87. Marek Zagrapan (TRI) -4

Peter Hamerlík si ve své druhé sezóně v Třinci vydobyl jasné místo brankářské jedničky. Ve všech statistikách se drží v popředí mezi extraligovými maskovanými muži. A statistiku vychytaných čistých kont dokonce sám ovládl.

Třinecká brankářská jednička Peter Hamerlík ovládl brankářské statistiky v kategorii čistá konta. Se šesti zápasy, kdy neinkasoval jedinkrát, neměl mezi extraligovými brankáři konkurenci. Statistiky úspěšnosti zákroků ovládl plzeňský záchranář Luboš Horčička s téměř 94% úspěšností. Hamerlík skončil třetí. S průměrem těsně nad 1,5 gólu na zápas vyhrál i tuto statistiku host v Plzni ze Znojma Horčička. V této kategorii byl Hamerlík čtvrtý.

Poznámka: Lukáš Daneček není vzhledem ke své několikasekundové epizodní roli brankáře Třince v této sezóně zahrnován do statistik. U Tomáše Duby je uvedena klubová příslušnost – Zlín, avšak statistiky má společné ze svého působení v Třinci i ve Zlíně.

Čistá konta gólmanů:
6 – Peter Hamerlík (TRI)
5 – Tomáš Duba (ZLN), Martin Růžička (PCE)
4 – Jakub Kovář (CEB), Tomáš Pöpperle (SPA)
3 – Luboš Horčička (PLZ), Lukáš Mensator (KVA), Sasu Hovi (KOM), Jiří Trvaj (KOM)
2 – Roman Málek (VIT), Marek Pinc (LIB), Marek Schwarz (MLB), Martin Falter (KLA)
1 – Jakub Sedláček (ZLN), Miroslav Kopřiva (SLA), Adam Svoboda (PCE), Martin Volke (LIT), Michal Valent (MLB), Marek Mazanec (PLZ), Martin Vojtek (TRI), Tomáš Vošvrda (LIB), Petr Franěk (LIT), Filip Šindelář (VIT)

18. Martin Vojtek (TRI) 1026

Nejvíce výher svým týmům vychytalo trio Kopřiva (Slavia), Málek (Vítkovice) a Kovář (Č. Budějovice) – všichni 29. Pinc (23) a Duba (22) uzavírají pětici tohoto pořadí. Peter Hamerlík je s 19 výhrami sedmý. Z hlediska vytíženosti brankářů nemá konkurenci českobudějovický Jakub Kovář. Nastoupil ve všech zápasech, své náhradníky pustil do klece všeho všudy na pár minut a překonal tak rekord Radovana Biegla v počtu odchytaných minut – celkem jich bylo 3135! Peter Hamerlík byl s 1987 minutami devátý.

Luboš Horčička, kmenový brankář prvoligového Znojma, na začátku sezóny kryl záda třineckému Vojtkovi – bylo to v situaci, kdy byl zraněn Hamerlík i Duba. V druhé půlce sezóny si jej vytáhla Plzeň. Z Třince dobře známý brankář pomohl Plzni neskutečnými výkony bojovat o pozice zaručující play-off.

Hráč utkání

Nejčastěji byl nejlepším hráčem utkání vyhlášen brankář Mladé Boleslavi Marek Schwarz - celkem 13x, což je rovná čtvrtina zápasů jeho týmu. A pokud se podíváme jen na zápasy, ve kterých nastoupil, je to dokonce téměř třetina. 12x považovali odborníci za nejužitečnějšího hráče svého týmu Martina Růžičku (PCE), Miroslava Kopřivu (SLA) a Jakuba Kováře (CEB). Nadvládu brankářů narušil na pátém místě útočník Michal Vondrka (SLA) – 11x. Nejčastěji vyhlášeným hráčem z týmu Ocelářů byl s deseti nominacemi Martin Růžička. Sedmkrát padla volba na Petera Hamerlíka, šestkrát na Václava Varaďu.

Týmové statistiky

Kromě extraligové tabulky, která určila definitivně pořadí po vyhrocené a neuspořádané základní části, existuje řada zajímavých ukazatelů a faktorů, které mají vliv na ligové boje. Například kdo má aktuálně nejlepší formu, zabijácké přesilovky nebo kdo má nejméně disciplinované mužstvo? Prozradí následující řádky, tabulky a přehledy.

Návštěvnost

Celková: 1. Pardubice 6898 diváků, 2. Kometa Brno 6573, ..., 11. Třinec 4258, ..., 13. Mladá Boleslav 3898, 14. Kladno 3398.

Domácí: 1. Pardubice 8922 diváků, 2. Kometa Brno 7165, ..., 11. Třinec 3688, ..., 13. Mladá Boleslav 3349, 14. Kladno 2159.

Venkovní: 1. Kometa Brno 5981 diváků, 2. Sparta Praha 5691, ..., 7. Třinec 4828, ..., 13. Liberec 4468, 14. Mladá Boleslav 4447.

Na čele diváckých statistik nic nového, tuto kategorii v letošní sezóně ovládli hráči a fanoušci Pardubic a Komety Brno. Třinečtí Oceláři byli celkově až jedenáctým nejnavštěvovanějším týmem (průměrně 4258 diváků na zápas). V domácím prostředí s průměrně 3688 diváky byli na stejné pozici. Venku byli sedmým nejatraktivnějším týmem, průměrná návštěva činila 4828 diváků.

Oproti loňské sezóně průměrná návštěva ve Werk aréně opět o něco vzrostla. Z 3439 diváků, které v průměru navštívilo zápas základní části 2009/10, se návštěvnost zvedla na oněch letošních 3688. Oproti sezóně 2006/07, kdy měl Třinec průměrně v hledišti 2578 diváků a kdy se jednalo z tohoto pohledu o nejhorší sezónu, se jedná o nárůst dokonce 43 %!

Podle celkových údajů navštívilo základní část 2010/11 na všech stadionech během všech 364 zápasů celkem 1 796 672 diváků, což je průměrně 4936 na zápas.

Třinečtí hokejisté měli ve strhujícím finiši základní části na mušce Prezidentovu trofej. Fanoušci se v závěru dlouhodobé části soutěže vydávali do Werk arény ve větším počtu než v průběhu úvodu soutěže, podporu měli Oceláři i mimo třinecký hokejový stánek.

Tabulka extraligy

Top 6. Oceláři velmi povedenou poslední čtvrtinou základní části vybojovali historický úspěch, alespoň co se týká dlouhodobé části sezóny. Druhé místo vybojovali hráči Liberce, kteří v konečném účtování ztratili dva body. Další dva body scházely Vítkovicím. 88 bodů vybojoval Zlín i Pardubice, o lepším postavení Moravanů rozhodly vzájemné zápasy. Šesté místo pak nakonec o jediný bod před mladým mužstvem Vladimíra Růžičky uhájil jihočeský Mountfield.
Předkolo. Slavia si nakonec sedmé místo pojistila již před koncem základní části, na osmý Litvínov měla luxusní sedmibodový náskok. Za Chemiky, kteří po Novém roce bodově ožili, se nakonec umístila Plzeň, která bez 19 bodů nastřádala 77 bodů. Posledním týmem, který proklouznul do elitní desítky, byly Karlovy Vary.
Play-out. Skupinu o udržení bude po roce opět hrát Kometa Brno, u které je krize tak silná, že se nekonala ani žádná stíhací jízda za účastí v předkole. Dlouho před koncem základní části odpískali sezónu na Spartě. Žádné novum nebude boj v play-outu ani pro Kladno a Mladou Boleslav. Oba týmy navíc mají na svém kontě méně bodů, než vybojovali na ledě.

5. Slavia, 7 výher (3 v prodl.) - 3 prohry (1 v prodl.), skóre 26:20, 19 bodů
6. Č. Budějovice, 6 výher (1 v prodl.) - 4 prohry (1 v prodl.), skóre 28:22, 18 bodů
14. Kladno, 10 proher (3 v prodl.), skóre 17:40, 3 body

Z hlediska aktuální formy je na tom před play-off momentálně nejlépe Litvínov. V těsném závěsu jsou Pardubice, Plzeň a Třinec. Pořadí je dále vyrovnané, ztrácejí pouze Mladá Boleslav, Karlovy Vary a dva velkokluby, které bookmakeři před sezónou viděli úplně někde jinde. Kometa a Sparta však zažívají krizi hlubší, než si kdo dokázal představit. Katastrofální vyhlídky před play-outem však mají na Kladně – prohráli dvanáctkrát za sebou a v posledních deseti zápasech mají skóre 17:40.

Martin Růžička vyhrál s 50 kanadskými body (24+26) klubovou produktivitu. Dvacet (5+15) z těchto bodů nasbíral v přesilových hrách.

Využití přesilovek

1. Plzeň 21,43 % (57 využitých přesilovek)

14. M. Boleslav 932

Nejlepší přesilovky v extralize jsou produkovány na západě Čech. Lepší procento využití má Plzeň, více přesilových her zase v absolutních číslech zužitkovala karlovarská Energie. S 51 brankami v přesilovkách a 20,32 % jsou třetím mužstvem s využitím přes dvacet procent třinečtí Oceláři. V oslabení se nejvíc trefují hráči Plzně a Slavie (7x), Třinec spolu s Litvínovem a Pardubicemi dal 6 branek v početní nevýhodě. Nejslušnějším týmem je Kladno, Oceláři jsou až na jedenácté příčce, nasbírali celkem 853 trestných minut. Poslední je Mladá Boleslav.

Jiří Polanský je už hezkou řádku let pevně spjat s třineckým klubem. V průběhu ledna vstřelil svůj stý extraligový gól, momentálně mu jeden zásah zbývá, aby zaokrouhlil stovku branek pouze v třineckém dresu.

Statistické okénko do třinecké kabiny

Kromě základních statistik nejsou nezajímavé i další údaje, které bývají běžnému pohledu skryté – např. který hráč je nejproduktivnější při přesilovkách, má největší úspěšnost v nájezdech nebo se nejčastěji nechá vyloučit do tří...

Na úvod jeden údaj demonstrující naprostou vyrovnanost výkonů Ocelářů v základní části této sezóny. A sice jedná se o údaje, jak se dařilo Třineckým v jednotlivých čtvrtinách – tedy mezi 1. a 13., 14. a 26., 15. a 39., 40. a 52. kolem:

1. čtvrtina: 13 zápasů, 7-2-2-2, skóre 45:32, 27 bodů (69 % možných)
2. čtvrtina: 13 zápasů, 6-1-3-3, skóre 44:34, 23 bodů (59 % možných)
3. čtvrtina: 13 zápasů, 5-2-2-4, skóre 38:37, 21 bodů (54 % možných)
4. čtvrtina: 13 zápasů, 8-0-1-4, skóre 51:33, 25 bodů (64 % možných)

Z výše uvedených čísel je patrné, že byť na Oceláře přišla ve třetí čtvrtině základní části menší krize, kdy se jejich bodová úspěšnost vyšplhala jen těsně nad 50 %, dokázali ji v poslední čtvrtině zahnat. To byl jeden z atributů této základní části, Oceláři se dokázali z „vánoční“ krize vymanit a dokráčet za prvním místem. Celková bodová úspěšnost v základní části činila 62 %.

5. Josef Hrabal 16 (4+12)

Z tabulek produktivity se dá jasně usoudit, jak vyrovnaný kádr a napěchované pětky měli k dispozici trenéři Marek a Kopřiva. Tak pár čísel – 7 hráčů nasbíralo minimálně 30 kanadských bodů, 10 hráčů aspoň 20 a dohromady 17 hráčů minimálně 10 bodů. 8 hráčů mělo zároveň aspoň 10 gólů i přihrávek. 6 hráčů skončilo v kategorii kanadského bodování v rozmezí 32 – 39 bodů.

3. Josef Hrabal 1 (1+0)

Radek Bonk se stal před sezónou novým kapitánem Ocelářů. V základní části nastoupil do 50 zápasů a nasbíral 39 bodů (14+25). Na snímku střílí úvodní gól utkání s Libercem.

3. Václav Varaďa 22

Nejproduktivnějším hráčem Třince v přesilovkách je Martin Růžička. Rozený střelec se v této herní disciplíně změnil v nahrávače – přihrál na 15 ze svých 26 branek právě při výhodě muže v poli. Růžička dal i dva ze šesti gólů Třince v oslabení. Nejvíce dvouminutových trestů si připsal Jiří Polanský (35), v těsném závěsu je reprezentační obránce Martin Lojek (34).

Vyšší tresty:
1. Lukáš Zíb 55 trestných minut (3x desetiminutový trest a 1x 5 minut a do konce)
2. Lukáš Krajíček 40 trestných minut (2x desetiminutový trest a 1x do konce)
3. Radek Bonk 30 trestných minut (1x desetiminutový trest a do konce)
4. Martin Růžička 20 trestných minut (2x desetiminutový trest)
5. Josef Hrabal a Stanislav Hudec oba 10 trestných minut (1x desetiminutový trest)

Vyloučení do tří:
6 – Martin Lojek
4 – Lukáš Krajíček, Ladislav Kohn
2 – Daniel Seman, Josef Hrabal, Martin Richter, Radek Bonk, Václav Varaďa, Martin Adamský
1 – Lukáš Zíb, Stanislav Hudec, Martin Růžička, Jiří Polanský, Jan Peterek

Inkasované branky při vyloučení hráče:
3 – Lukáš Zíb, Lukáš Krajíček, Martin Richter, Radek Bonk, Vojtěch Polák, Ladislav Kohn
2 – Daniel Seman, Jiří Polanský, Bryan McGregor
1 – Stanislav Hudec, Petr Hořava, Jan Peterek, Martin Adamský, Erik Hrňa, Marek Zagrapan, Martin Vojtek

3. Bryan McGregor -2

Třinečtí hráči skončili v této základní části na výborných pozicích, co se týká hodnocení účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných brankách, tedy hodnocení plus/mínus. Lukáš Krajíček hodnocení celé soutěže v této kategorii vyhrál. Nejhorší Ocelář je až na 87. příčce žebříčku nejhorších v kolonce „mínus“. 18 třineckých hráčů z 33, kteří letos oblékli červeno-bílý dres, skončili v kladných číslech, pět na nule a deset v záporných hodnotách – avšak nejhorší výsledek je -4.

“Železní muži“ sestavy
Čtyři Oceláři nechyběli prozatím ani v jednom utkání této sezóny – 52 utkání má na svém kontě Lukáš Zíb, Martin Lojek, Jiří Polanský a David Květoň. Lukáš Zíb od svého příchodu v létě 2009 ještě nechyběl ani v jednom ze 109 zápasů, které Oceláři od té doby hráli.

Brankáři:
V třineckém brankovišti se vystřídali celkem čtyři brankáři. Nejvíce času dostal Peter Hamerlík a současná dvojka týmu do play-off Martin Vojtek. Tomáš Duba měl zaskočit na začátku sezóny za zraněného Hamerlíka, avšak sám se dostal na marodku a to jej definitivně stálo místo mezi tyčemi. Na jedinou minutu si zachytal i Lukáš Daneček. Jako dvojka se v zápasech objevil i Martin Štefl a momentálně plzeňský Luboš Horčička, branku Třince však nehájili.

Peter Hamerlík: 34 zápasů – 19 výher, 15 proher, úsp. 92,88 %, prům. 2,33 g/z, 6 čistých kont, 8 trestných minut
Martin Vojtek: 19 zápasů – 11 výher, 8 proher, úsp. 91,05 %, prům. 3,04 g/z, 1 čisté konto, 8 trestných minut
Tomáš Duba: 4 zápasy – 3 výhry, 1 prohra, úsp. 94,44 %, prům. 1,88 g/z (momentálně na hostování ve Zlíně)
Lukáš Daneček: 1 zápas – 1 výhra, úsp. 0,00 %, prům. 0,00 g/z (jedna odchytaná minuta, ani jedna střela)

Desetkrát dospěly zápasy Třince do samostatných nájezdů. Pouze dvakrát – a to v prvním utkání v Mladé Boleslavi a v druhém utkání s Českými Budějovicemi – se radovali Oceláři. Snímek je z druhého zápasu v Mladé Boleslavi.

Nájezdy

V poslední čtvrtině základní části Oceláři jeli již pouze jediné nájezdy. Bylo to ve 41. kole a 900. zápase třinecké extraligové historie v Pardubicích. Neuspěli však a ustanovili tak bilanci letošních nájezdových rozstřelů na – 10 sérií nájezdů, 2 úspěšné a 8 neúspěšných.

Tři brankáři celkem čelili nájezdům – Tomáš Duba s úspěšností 60 % (3 chycené z 5), Martin Vojtek 54 % (7 chycených z 13) a Peter Hamerlík 46 % (6 chycených z 13).

Své štěstí zkoušelo v nájezdech už deset exekutorů, aspoň jednu branku vstřelilo pět z nich. Nejlepší úspěšnost má Vojtěch Polák - 40 % (4 proměněné z 10 pokusů). Za ním jsou Ladislav Kohn a Bryan McGregor – 33 % (1 ze 3), dále Martin Růžička – 29 % (2 ze 7). Posledním úspěšným exekutorem byl David Květoň – 25 % (1 ze 4). Penaltu ještě jeli a nedali: Lukáš Zíb, Radek Bonk, Jan Peterek a Václav Varaďa (1 pokus), Jiří Polanský (3).

Trestné střílení v celé základní části proti Ocelářům nebylo nařízeno. Třinec měl tuto možnost celkem šestkrát. V této čtvrtině měl možnost navýšit skóre běžícího utkání z trestného střílení Jiří Polanský, ale proti plzeňskému Horčičkovi neuspěl. Své trestné střílení v této základní části v zápase proměnili – David Květoň a Martin Adamský (1 pokus) a Martin Růžička (1 ze 2 pokusů). Naopak nedal Jiří Polanský a Erik Hrňa.

Vítězné branky

4 – Martin Růžička
3 – Martin Lojek, Martin Adamský, Erik Hrňa, Radek Bonk, Vojtěch Polák
2 – Bryan McGregor, Jan Peterek, David Květoň
1 – Lukáš Krajíček, Lukáš Zíb, Ladislav Kohn, Jiří Polanský, Václav Varaďa, Stanislav Hudec

Pokud byste měli zájem podívat se na statistické souhrny po jednotlivých čtvrtinách základní části Tipsport extraligy, máte možnost v článcích z: 22. 10. 2010, 1. 12. 2010 a 12. 1. 2011.

Třinečtí Oceláři vyhráli díky prvními místu v základní části 2010/11 Prezidentovu trofej, která se udílí letos druhým rokem. Předání proběhlo v neděli v Ostravě.

Foto použité v článku: Marian Ježowicz a Lenka Rybaříková.